Powiększenie #5
Instytut Modelowych Narodów

• Powiększenie #5

Oficjalna flaga Instytutu Modelowych Narodów, 2016, projekt Krzysztofa Pydy

Głównym tematem piątego spotkania z cyklu „Powiększenie” będzie Instytut Modelowych Narodów, który stanowi część wystawy „Robiąc użytek”.

Zespół kuratorski wystawy zlecił stworzenie Instytutu w grudniu 2015 roku w celu zebrania aktywnych przykładów tzw. fikcyjnych państw – projektów mikronarodowych, które przez ich założycieli uważane są za autonomiczne byty, ale nie są uznawane przez żadne oficjalne, niepodległe państwo.

Podczas spotkania z serii „Powiększenie” zaprezentowane oraz przedyskutowane zostaną Królestwa Elgaland-Vargaland (istniejące od 1992 roku), Państwo NSK (założone w 1991), Państwo Sabotażu (założone w 2003), Księstwo Sealand (założone w 1967) oraz Republika Zakistanu (założona w 2005) wraz z ich tożsamościami, kulturą i zwyczajami, konstytucją, zasadami obywatelstwa, a także symbolami graficznymi, takimi jak herby i flagi.

Cotygodniowe spotkania służą bliższemu zapoznaniu się z procesami i działaniami, z których raporty prezentowane są na wystawie Robiąc użytek. Cykl Powiększenie bierze na warsztat praktyki, które działają w skali 1:1, przenikają różne obszary rzeczywistości, rozwijając się w wielu, możliwych światach sztuki. Spotkania nie mają charakteru wykładu, a raczej otwartej dyskusji, seminarium i warsztatu, których celem jest nie tylko głębsze poznanie danych praktyk, ale też ich aktywizacja czy też ponowne umiejscowienie w lokalnym kontekście. Cykl prowadzony jest przez zespół kuratorski wystawy Robiąc użytek, w niektórych spotkaniach udział wezmą zaproszeni goście.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo projekcie „Robiąc użytek” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Wydarzenie Jeszcze inny podział tortuPopołudnie z alternatywnymi ekonomiami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Wykład RedCSur: Przemyślenie znaczenia ,,Południa” Wykład Mabel Tapii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Niedzielne raportowanie:na wystawie „Robiąc użytek” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Robiąc Użytek”Myślenie o niemożliwym – czyli jak robić użytek ze sztuki w sferze polityki? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Spotkanie Powiększenie #6: #WyzwolenieMuzeum poza krytyką instytucjonalnąSpotkanie z Gavinem Grindonem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia