Postperformatywne formy protestu
Wykład Agnieszki Sural

  • Postperformatywne formy protestu

    Oskar Dawicki, „Najmniejsza apokalipsa“, 2019, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Witryna

Fundacja Witryna i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na wykład Agnieszki Sural, „Postperformatywne formy protestu”.

Wykład Agnieszki Sural poświęcony będzie różnorodnym formom protestu i radykalnego widowiska publicznego, które na przestrzeni dziejów kształtowały działania jednostek i życie społeczne. Wydarzenie towarzyszy performansowi „Najmniejsza apokalipsa“ Oskara Dawickiego, który odbył się 12 października w Komunie Warszawa.

Projekt jest wpisany w program Roku Antyfaszystowskiego – ogólnopolskiej i oddolnej inicjatywy koalicji instytucji kultury, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów, artystek, artystów, aktywistek i aktywistów. W ramach Roku organizowane są w całej Polsce antyfaszystowskie i antywojenne wydarzenia kulturalne i działania społeczne pomiędzy 1 września 2019 a 8 maja 2020 roku.

Producentem wydarzenia jest Fundacja Witryna.

Agnieszka Sural

historyczka sztuki, kuratorka i producentka, prowadzi Fundację Witryna. Interesuje się rzeczywistością, która rozciąga się pomiędzy sztuką, architekturą, teatrem, performansem oraz wydarzeniem w przestrzeni publicznej a życiem zbiorowym i indywidualnym. W 2019 roku w Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie postawiła „Pomnik neurotyków. Kałużę Oskara” autorstwa Rafała Bujnowskiego. Pisała o sztuce, architekturze i dizajnie dla największego portalu kulturalnego w Polsce – Culture.pl (2012–2017), prowadziła Witrynę – projekt galerii w oknie przy placu Konstytucji 4 w Warszawie (2007–2014, do 2009 z Julią Staniszewską), była kuratorką międzynarodowego festiwalu Temps d’Images w CSW Zamek Ujazdowski (2005–2011, do 2006 z Ulą Śniegowską) i kierowniczką świetlicy w galerii Raster (2004–2005).

Zobacz także: