Podróż ornitologiczna
warsztaty rodzinne dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu

  • Podróż ornitologiczna

    fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty rodzinne dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu pod tytułem „Podróż ornitologiczna”.

Zwiedzając wystawę, spróbujemy wytropić ptaki, które ukryły się na pracach artystów. Przyjrzymy się im dokładnie i spróbujemy dowiedzieć się, jak się nazywają, skąd pochodzą i jakie mają zwyczaje. Zastanowimy się też, czym różnią się od rodzimych wróbli czy gołębi. Wszystko to będzie inspiracją do wymyślenia nowych gatunków, które zagoszczą na kartach naszego atlasu ornitologicznego.

Do udziału w warsztatach zapraszamy również rodzeństwo dzieci z ASD, w dowolnym wieku.

Warsztaty poprowadzą Szymon Gotowski i Marta Maliszewska, edukatorzy Muzeum przeszkoleni przez Fundację SYNAPSIS (konsultacja merytoryczna warsztatów: Aleksandra Sztajerwald, współpracowniczka Fundacji).

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką ds. dostępności Muzeum, Martą Maliszewską, pod adresem marta.maliszewska@artmuseum.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z przewodnikiem, pozwalającym przygotować się do wizyty w Muzeum nad Wisłą.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Szymon Gotowski

edukator, trener i animator dziecięcy i młodzieżowy, na co dzień współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Miejscem Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i Fundacją Forum Dialogu. Współtwórca programów edukacyjnych, takich jak Kino Dzieci, Kino w trampkach, prowadzący warsztaty z zakresu edukacji artystycznej we współpracy m.in. z Akademią Rękodzieła Artystycznego „Rękodzielnik” w Warszawie i Fundacją Promocji Artystów Malarzy Polskich 2 Wymiary.

Marta Maliszewska

od lutego 2015 roku pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako edukatorka, prowadząc zajęcia warsztatowe i oprowadzania dla dzieci i dorosłych. Koordynatorka programów “Muzeum Dostępne” i “Active Citizens”. Od września 2016 roku prowadzi projekt artystyczno-muzealny dla uczniów Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia w Warszawie. Studentka studiów drugiego stopnia Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW (kierunki filozofia i historii sztuki) oraz animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Specjalizuje się w prowadzeniu działań skierowanych dla osób z dysfunkcją wzroku, dzieci ze spektrum autyzmu, klas integracyjnych i podopiecznych ośrodków socjoterapeutycznych.

Aleksandra Sztajerwald

animatorka społeczno-kulturowa, od 2008 roku związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie odpowiadała za działania promocyjne i wolontariat, a także za współpracę z placówkami kulturalnymi i bibliotekami. Obecnie związana z Fundacją Kultury bez Barier i Fundacją "Maraton Warszawski". W ramach inicjatywy AUTENTYZM organizuje warsztaty dla dorosłych osób z autyzmem i osób neurotypowych. Przygotowywała i konsultowała programy warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych osób z autyzmem m.in. dla Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Pałacu w Łazienkach. Tworzy i wdraża w Polsce propozycje rozwiązań ułatwiających osobom z autyzmem korzystanie z oferty instytucji kultury.

Inne wydarzenia z tego cyklu: