Plan Tysiącletni
otwarcie wystawy i dj set

  • Plan Tysiącletni

    fot. kadr z filmu "Plan Tysiącletni"

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy Agnieszki Polskiej „Plan Tysiącletni” i DJ set, podczas którego zagrają Nathan Gray, Tomasz Kowalski, FOQL i Dis Fig.

„Plan Tysiącletni” to najnowsza praca Agnieszki Polskiej, która wypełni wysoką na 11 metrów salę wystawienniczą Muzeum nad Wisłą. Wyświetlany na dwóch ekranach film opowiada o procesie elektryfikacji polskiej wsi tuż po II wojnie światowej. To z jednej strony historia modernizacji i emancypacji, a z drugiej poetycki wyraz niepokojów wynikających z uwikłania bohaterów w moment przełomu technologicznego, w którym „prąd odmierza nowy czas”.

Partnerem muzycznym wernisażu jest Unsound, a samo wydarzenie jest zapowiedzią drugiej edycji interdyscyplinarnego festiwalu Ephemera, który odbywa się w dniach 26-29 sierpnia w różnych lokalizacjach Warszawy. 

Wydarzenie odbędzie się wedle wytycznych i instrukcji wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

W Muzeum nad Wisłą obowiązuje limit 50 osób oraz dodatkowa pula 20 miejsc dla osób, które dobrowolnie okażą dowód na to, że zostały zaszczepione.
 

* * *

„Тисячолітній план” – це остання робота Аґнєшки Польської, яка буде представлена у високому 11-метровому виставковому залі Музею над Віслою. Фільм, який демонструється на двох екранах, розповідає про процес електрифікації польського села одразу після завершення Другої світової війни. З одного боку, це історія модернізації та емансипації, а з іншого – поетичне вираження тривог головних героїв, які вплутані у момент технологічного прориву, в якому «струм відмірює новий час».

Dis Fig
dj-ka działająca w Berlinie i w Nowym Jorku. Jej występy to połączenie futurystycznej estetyki, hi-techu i różnych gatunków muzyki klubowej. Od mrocznego, housowego „jersey sound” przez rapujący grime aż po techno. Sety Dis Fig są bardzo zróżnicowane, każdy stanowi osobną muzyczną opowieść. Dis Fig jest blisko związana z nowojorską wytwórnią Purple Tape Pedigree oraz berlińską imprezą Trade. Współprowadzi również audycję „Call Dibs” w Berlin Community Radio.

FOQL (Justyna Banaszczyk)
artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i około~tanecznej, a także twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier. W jej utworach pobrzmiewają echa IDM-u i industrialu, ale najważniejszym czynnikiem jest rytmiczna i brzmieniowa inwencja oraz ciągła eksperymentacja, co ma odzwierciedlenie w jej występach na żywo, które w dużej mierze są improwizowane. Współtworzy również noise’owy duet Mother Earth’s Doom Vibes z performerką i artystką dźwiękową Edką Jarząb. Czasem sięga po gramofony i magnetofony czterośladowe, by jako Głupiec grać kolaże dźwiękowe i mixtape’y. Bardzo aktywnie współtworzyła grupę Oramics (2017-2019), która za cel obrała promowanie równości i działalność edukacyjną na scenie elektronicznej i klubowej. Jednym z największych sukcesów kolektywu było wydanie charytatywnej składanki “Total Solidarity”, która trafiła do mediów na całym świecie. Współzałożycielka Radia Kapitał. Współprowadzi kasetową wytwórnię Pointless Geometry, która wydaje eksperymentalną muzykę elektroniczną z Europy Środkowej i Wschodniej. Artystka SHAPE Platform 2020 – międzynarodowej instytucji promującej wybranych artystów z Europy.

Nathan Gray
artysta dźwiękowy, w jego pracach głównym medium jest głos. Przybierają one formę wykładów, słuchowisk, opowieści i plotek, poszerzając możliwości dźwiękowe słowa mówionego za pomocą technologii mikrofonowej i cyfrowego przetwarzania. Artysta  prowadzi m.in. program radiowy The Weirding Module, gdzie bada słowo we współczesnej sztuce i muzyce eksperymentalnej. Grey jest również współkuratorem serii koncertów The Mouthfeel z Lucindą Dayhew i Rogue Syntax: Primer i serii podcastów z udziałem Makiko Yamamoto, Danniego Zuvela i lingwistki dr Rikke Bundgaard-Nielsen, która bada językoznawstwo z artystycznej perspektywy.

Tomasz Kowalski
 jeden z najważniejszych polskich malarzy młodego pokolenia. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2004-2009). Zaliczany przez krytykę do generacji artystów określonej mianem „zmęczonych rzeczywistością”. Z hauntologicznym sentymentem czerpie swobodnie z estetyki lat 60., 70. i 80., odwołuje się do tradycji surrealizmu, nawiązuje do renesansowych mistrzów. Zwycięzca nagrody Guerlain Foundation Drawing Award (2014). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
Cykl ISKRA TV Online
,
18:00 Spotkanie Ojczyzna światłaWspólne czytanie na głos MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Spotkanie Niedziela z BlyzkistНеділя з Близькість MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Dyskusja Kultury energiiTransformacja energetyczna w Polsce MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Sympozjum Electric Summer School Online
,
11:00 Warsztaty Kto zmoże ciemności, tego zaprosimy w gościWarsztaty czytelniczo-choreograficzne MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Warsztaty Niezwyciężona siła nowego życiaUwagi o ikonografii elektryfikacji w powojennej Rumunii Online
,
18:00 Spotkanie Wiek energetykówWspólne czytanie na głos MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Spotkanie Wielka trwogaWspólne czytanie na głos MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa