Persona (Powtórzenie i zmiana)
Wykład Fatimy Hellberg

• Persona (Powtórzenie i zmiana)

Cynthia Maughan, \"Scar/Scarf\", 1973-1974

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Fatimy Hellberg, poświęcony sposobom, w jakie tworzenie fikcji i sztuczność współgrać mogą z mówieniem prawdy.

Hellberg przyjrzy się się kwestiom wizerunku, wnętrza i identyfikacji, pozwalając dostrzec oraz przełamać wyreżyserowane procesy produkcji i ekspozycji prac artystycznych.

W oparciu o swój nowy program kuratorski opracowany dla londyńskiej Cubitt Gallery, Fatima Hellberg przywoła rozmaite wizerunki i teksty w nawiązaniu do spuścizny francuskiej myślicielki, mistyczki, działaczki i „najbardziej radykalnej filozofki smutku” – Simone Weil; jak również twórczości artystek: pionierki sztuki wideo z Los Angeles – Cynthii Maughan oraz Rachel Reupke.

Fatima Hellberg jest kuratorką i autorką tekstów o sztuce. Mieszka i pracuje w Londynie jako kuratorka w Cubitt Gallery oraz współpracuje z organizacją Electra. Realizowała także wystawy i projekty w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami, m.in. w Tate Modern, Badischer Kunsteverein, ICA, Malmö Konsthall and Manifesta 8. Publikuje we Frieze, Afterall Journal oraz rozmaitych niezależnych pismach.