Performans Izy Szostak
w przestrzeni wystawy „Inny Trans-Atlantyk”

• Performans Izy Szostak

fot. Ola Bydlowska

Tancerka i choreografka Iza Szostak wykona serię performansów, w których jej ruch będzie aktywnym podjęciem kinetyki i niestabilności pokazywanych na wystawie obiektów, kontekstów i biografii.

Skoro aktywność widza i zniesienie hierarchii pomiędzy dziełem a jego odbiorcą są głównym tematem wystawy „Inny Trans-Atlantyk”, Iza Szostak w ramach swoich ulotnych interwencji wejdzie w dialog z wybranymi przez siebie pracami: niekiedy jej ruch będzie ekspresyjny i dynamiczny – ruchomy komentarz animujący, eksponujący i tworzący relacje między obiektami. Kiedy indziej będzie on jedynie tłem dla aktywności odbiorców: artystka stanie się niejako elementem wystawy – dodatkową pracą, która zyskała nieco większą mobilność niż te, które się tam znajdują. Choreografia Izy Szostak będzie nawiązywać i komplikować fascynacje nauką, cybernetyką i nowymi technologiami wielu z pokazywanych kinetystów. Wielobarwny i migotliwy performans Izy Szostak to próba realizacji postulatów wystawy i marzeń prezentowanych na wystawie artystów o uruchomieniu i upodmiotowieniu widza oraz konieczności zbudowania żywej relacji między dziełem a otaczającym to dzieło światem.

Iza Szostak

tancerka choreografka. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. Autorka spektakli m.in. „RE//MIX – Merce Cunningham”, “Ciało. Dziecko. Obiekt.”, „Europa. Śledztwo”, „Balet koparyczny”, „National Affairs”. Interesuję ją perspektywa nowego materializmu, który dostarcza narzędzi do postrzegania materii jako aktywnej i sprawczej. Tworzy choreografię w oparciu o systemy komunikacji pomiędzy ciałem i obiektem. Przetwarza obrazy ze sztuk wizualnych, filmu, badań antropologicznych i własnej biografii. Traktuje choreografię jako instrument do tworzenia nowego porządku. Współtworzy warszawski kolektyw Centrum w Ruchu.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Inny Trans-Atlantyk”Тур на русском языке по выставке Трансатлантическая альтернатива MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Kinetyczny czwartek MUZEUM nad Wisłą
20:00 Wydarzenie Pokaz / wysłuchanie prac grupy Prometeusz MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Moda - Pragnienie kosmosu i sztukiwykład Marcina Różyca Powidoki
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa
12:00 Warsztaty Konstrukcje przyszłościDziałania otwarte MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Ostatni weekend wystawy MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Inny Trans-Atlantyk”Екскурсія українською мовою виставкою «Трансатлантична альтернатива» MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.” MUZEUM nad Wisłą