Performans i sfera publiczna
Wykład prof. Shannon Jackson

• Performans i sfera publiczna

Untitled, Temporary Services, Students at Columbia College, Chicago

Opierając się na tezach swojej najnowszej książki „Social Works: Performing Arts, Supporting Publics" (Routledge, 2011) Shannon Jackson rozważy zarówno możliwości, jak i problemy, wynikające z próby pogodzenia różnych tradycji eksperymentalnej praktyki artystycznej, teorii społecznej i politycznego zarządzania.

Performans mógłby stać się dla nich wspólną płaszczyzną, ale wyobrażenia na temat jego społecznego potencjału w poszczególnych kontekstach artystycznych oraz systemach politycznych są bardzo różne. Wykład przeanalizuje kluczowe zagadnienia dotyczące próby integracji performansu i teorii społecznej oraz, przywołując różne konteksty sztuki performansu, rozważy kwestie relacyjności, antagonizmu i praktyk publicznych pojawiających się w różnych sferach sztuki.

W piątek, 28 marca Shannon Jackson poprowadzi zamknięte seminarium „Publiczność, performans i teoria społeczna”. Na seminarium obowiązują zapisy. Zgłoszenia składające się z bio (max. 300 słów) i krótkiego uzasadnienia chęci udziału w seminarium (max. 500 słów) prosimy kierować na adres:zapisy@artmuseum.pl z dopiskiem „PUNKTY STYKU” w temacie wiadomości. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 19 marca 2014.

Shannon Jackson

Profesor teatru, tańca i studiów performatywnych na University of California w Berkeley i dyrektorką Arts Research Center tamże. W swoich poszukiwaniach badawczych zajmuje się głownie związkami performansu i sfery publicznej. Jej ostatnie publikacje to „Social Works: Performing Art, Supporting Publics” (Routledge 2011), „Lines of Activity: Performance, Historiography, and Hull-House Domesticity” (2000) i „Professing Performance: Theatre in the Academy from Philology to Performativity” (2004).