Performans i dokumentacja
Wykład prof. Rebecki Schneider

• Performans i dokumentacja

\"Ręce Cuevas de las Manos nad Rio Pinturas, niedaleko miasta Perito Moreno w prowincji Santa w Argentynie\" Dzięki uprzejmości Wikimedia Commons via Wikimedia at http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/SantaCruz-CuevaManos-P2210651b.jpg

Wykład dotyczył będzie pojęcia dokumentacji, jednego z podstawowych pojęć w teorii performansu. Podając w wątpliwość przekonanie, że performans przemija, a jedyne, co po nim pozostaje, to dokumentacja, wykład skupi się na problematyce czasowości i trwania.

Jak zmienia się nasze rozumienie pozostałości, gdy najważniejszą obecnie kwestią w performansie jest zachowanie go? Czy życie jest samo w sobie rodzajem ruiny? Kiedy bierzemy „do ręki" dokumentację performansu w celu jego odtworzenia lub rekonstrukcji, czy nasze dłonie (oczy czy uszy) stają się przedłużeniem dokumentacji? Czy to raczej dokumentacja staje się przedłużeniem dłoni? A jeśli tak jest, to jak daleko sięga to przedłużenie? I na ile jest ono wiarygodne?

Ponowne rozważenie tego, co w performansie jest tak kluczowe – momentu bycia „na żywo” – może spowodować konieczność ponownego rozważenia tego, co nazywamy „ludzkim”. Biorąc pod uwagę kwestie afektu, gestu i partycypacji, Rebecca Schneider rozważy kilka przykładów z ostatnich 24 tysięcy lat. Przy próbie odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa tzw. moment „na żywo" pojawią się następujące wątki: naskalna sztuka paleolitu, film z połowy XX wieku oraz współczesna sztuka performansu. Na ile tzw. martwi są żywi? I dlaczego tego typu pytania pojawiają się właśnie teraz.

Na seminarium towarzyszące wykładowi obowiązują zapisy. Zgłoszenia składające się z bio (max. 300 słów) i krótkiego uzasadnienia chęci udziału w seminarium (max. 500 słów) prosimy kierować na adres: zapisy@artmuseum.pl z dopiskiem „PUNKTY STYKU” w temacie wiadomości. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 kwietnia.

Rebecca Schneider

Specjalizuje się w studiach nad teatrem i performansem na przecięciu nowych mediów, literatury, fotografii, architektury, a także „performatywnością” codzienności. Wykłada historię teatru, jak również kulturoznawstwo i teorie performatywne. Jest autorką wielu książek i publikacji, w tym: „The Explicit Body in Performance” (Routledge, 1997) i „Performing Remains: Art and War in Times of Theatrical Reenactment” (Routledge 2011). Jest również współredaktorką antologii „Re:Direction: A Theoretical and Practical Guide to 20th-Century Directing”.

Schneider zasiada w zespole redakcyjnym „TDR: The Drama Review”, publikuje w „Women and Theatre”, jest współredaktorką, wraz z Davidem Krasnerem, serii książek „Theatre: Theory/Text/Performance" wydawanej przez University of Michigan Press i doradcą serii „Performance Interventions" z Palgrave McMillin.