Park Rzeźby jest na Bródnie
warsztaty dla mieszkańców, animatorów i aktywistów

  • Park Rzeźby jest na Bródnie

    Susan Philipsz, "Nie jesteś sam (Czy Ziemia istniałaby bez Słońca?)", 2010, fot. Bartosz Stawiarski

Park Rzeźby na Bródnie jest z nami już od 10 lat. Przez ten czas stał się istotnym punktem odniesienia dla mieszkańców dzielnicy, jednym z jego znaków rozpoznawczych.

To nieustająco rozwijająca się wystawa sztuki współczesnej i jednocześnie miejsce, które inspiruje do różnego rodzaju działań i aktywności spontanicznych i oddolnych - zarówno efemerycznych, jak i takich, które na stałe wpisały się w lokalny pejzaż.

Przygotowując się do obchodów 10. edycji Parku Rzeźby na Bródnie, pragniemy stworzyć przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, zaprosić mieszkańców i aktywistów do dołączenia do zespołu przewodników po Parku Rzeźby oraz umożliwić im realizację wybranych pomysłów. Zapraszamy na cykl w warsztatów (łącznie 36 godzin), które odbywać się będą w trzy weekendy: 24-25 marca, 14-15 kwietnia, 28-29 kwietnia.

Wychodzimy z założenia, że Park należy do jego społeczności. Chcemy sprawdzić, co oznacza to w praktyce. Przykładów i inspiracji poszukamy więc w działaniach aktywistycznych, praktyce artystycznej oraz przejawach oddolnej demokracji. Stawiając pytanie, w jaki sposób zgromadzone w Parku prace mogą wpływać na tego typu działania, jak mogą być w nich wykorzystane, chcemy poznać Park Rzeźby z punktu widzenia jego użytkowników i animatorek, tak by móc włączać te subiektywne perspektywy do programu oprowadzań, i za ich pomocą przybliżać Park i jego życie odwiedzającym.

Poznamy narzędzia pracy animatorów, artystek, robotnic sztuki i kultury, aktywistów. Wspólnie wybierzemy do czterech projektów, które otrzymają wsparcie finansowe i organizacyjne. Wysokość dofinansowania poszczególnych projektów będzie zależała od ich wymagań produkcyjnych. Całkowity budżet operacyjny dla wybranych, maksymalnie czterech, realizacji (obejmujący produkcję i wynagrodzenia) wynosi 8000 zł.

Warsztaty kierujemy przede wszystkim do osób związanych z Bródnem i Targówkiem.
Jeśli chcesz wziąć w nich udział, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Na zgłoszenia czekamy do 15 marca.
Potwierdzenie zakwalifikowania się wraz ze szczegółowym programem zajęć wyślemy 16 marca.

Masz pytanie - napisz: iza.kaszynska@artmuseum.pl

Szkolenie dla przewodników i animatorów Parku Rzeźby na Bródnie realizowane jest w oparciu o metodologię Active Citizens for Arts, programu realizowanego przez British Council.

Program warsztatów:

 

24-25 marca

Pracę rozpoczniemy od wspólnej diagnozy dotyczącej miejsca, w którym się znajdujemy. Podejmiemy temat Parku Rzeźby widzianego z perspektywy Muzeum oraz lokalnej perspektywy mieszkańców i mieszkanek Bródna i Targówka. Zestawimy wizję Parku Rzeźby reprezentowaną przez Muzeum z lokalną perspektywą mieszkańców i mieszkanek Bródna i Targówka. Zastanowimy się, jaką rolę pełnić mogą parki w rozwoju dzielnic i miast. Czy park może być czynnikiem więziotwórczym, zarówno względem miejsc, w którym żyjemy, jak i osób, z którymi dzielimy przestrzeń? Poznamy modele zarządzania przestrzeniami publicznymi, by zrozumieć i nauczyć się uwzględniać interesy różnych grup społecznych. Bazując na powyższych rozpoznaniach, spróbujemy zdefiniować funkcje, które pełnić może Park Bródnowski, także w perspektywie prac nad jego rewitalizacją.

  • Wykład dotyczący Parku Rzeźby poprowadzi Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
  • Na spacer zabierze nas Marta Maliszewska, edukatorka, członkini zespołu Użyj Muzeum.
  • O miastotwórczych funkcjach parków opowie Marta Żakowska, redaktorka “Magazynu Miasta”.
  • Partnerstwo dla Osiedla Jazdów, grupa, która od 2012r. dba o zachowanie Osiedla Jazdów, opracowuje i wdraża razem z urzędnikami m. st Warszawy program współzarządzania przestrzenią osiedla, przedstawi modele współzarządzania przestrzenią publiczną i swoje doświadczenia w tym zakresie.

14-15 kwietnia

W kolejny weekend przekonamy się, że sztuka nie musi być osobna względem rzeczywistości, że - wprost przeciwnie - może ją wspierać, inspirować, albo wręcz naprawiać. Spotkamy się z Michałem Mioduszewskim i Jaśminą Wójcik, dwójką artystów, którzy za pomocą sztuki pracują nad budowaniem więzi i animowaniem wspólnoty. Czerpiąc z ich sposobów działania, będziemy planować projekty, które powstaną w ramach warsztatów.

  • Michał Mioduszewski sprawił, że Domek Herbaciany z pustej, niejednoznacznej konstrukcji stał się centrum życia sąsiedzkiego. We wspólnym działaniu poznamy filozofię artysty, która polega na włączaniu osób, miejsc, przedmiotów do realizacji pomysłów, których podstawowym celem jest sprawienie, by codzienne życie nas i naszych sąsiadów było przyjemne.
  • Jaśmina Wójcik opowie o swoich metodach pracy na przykładzie kilkuletniego działania z byłymi pracownikami Zakładów Ursus. Pracując w delikatnej materii odbudowywania poczucia własnej wartości i wspólnoty, które robotnicy stracili w efekcie prywatyzacji Zakładów, artystka stworzyła wraz z nimi serię prac. W efekcie, korzystając z narzędzi praktyki artystycznej oraz aktywizmu społecznego, udało się dokonać z pozoru niemożliwego: przekonać Prezydent Warszawy do wykupienia kolekcji Zakładów Ursus.

28-29 kwietnia

Miasto, podobnie jak dzielnica, park, czy ulica, na której mieszkamy, to wspólne sprawy naszych lokalnych, sąsiedzkich wspólnot. Aktywizują się one zazwyczaj wobec prób zlikwidowania lub zmiany ważnej dla nich przestrzeni. Równie często jednak powstają kolektywy uprawiające wspólny kawałek ziemi, objeżdzające rubieże miasta na rowerach, czy dbające o księgozbiór małych, sąsiedzkich bibliotek. Wszystkie te działania zmieniają nasze podejście do przestrzeni, która przestaje być publiczna i staje się wspólna.

Czerpiąc z narzędzi i doświadczeń programu Active Citizens, prowadzonego przez British Council, zwrócimy uwagę na globalny wymiar naszych lokalnych działań.

Na ostatnich warsztatach dokończymy też pracę nad projektami i demokratycznie wybierzemy te, które dostaną wsparcie organizacyjne i finansowe w realizacji.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Spotkanie Szklarnia na Bródnie Pizzeria Camelot
Wyszogrodzka 3, Warszawa
11:00 Warsztaty Piknik na BródnieSpacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
11:00 Warsztaty Piknik na Bródniespacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Piknik na Bródniewarsztaty dla dzieci Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
15:00 Performans NapisINAUGURACJA WENECKIEGO BIENNALE NA BRÓDNIE Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 W przestrzeni publicznej Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział X Weneckie Biennale na Bródnie Pawilon Centralny przy Domku Herbacianym w Parku Bródnowskim
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Otwarcie Weneckie Biennale na BródnieOtwarcie 10. edycji Parku Rzeźby na Bródnie Pawilon Centralny przy Domku Herbacianym w Parku Bródnowskim
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Spacer Spacer: Las Bródnowskiprowadzenie: Paweł Althamer i Mateusz Kowalczyk Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa