Oświecenie. Masoneria. Błąd i jego miejsce w systemie wiedzy
Wykład Joanny Rajkowskiej

• Oświecenie. Masoneria. Błąd i jego miejsce w systemie wiedzy

Rytownik nieustalony, "Hydra arystokratyczna", 1789-1799 Akwaforta kolorowana akwarelą, Inw.zb.d. 9748

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Joanny Rajkowskiej towarzyszący wystawie „Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW”.

Tematem mojego wykładu są wątpliwości co do funkcji i miejsca błędu w historii ludzkiej myśli. Jak radzą sobie z błędem idee oświeceniowe, zakładające że władza rozumu prowadzi do postępu, prawdy i doskonalenia ludzkości? Jednoznacznie negatywne konotacje, jakie Wiek Światła wyznaczył aberracjom prowadzi do wielu pytań, bo relacja racji i błędu była w XVIII wieku niezwykle problematyczna. Jedną z najbardziej fascynujących formacji intelektualnych tego czasu byli wolnomularze, łączący swobodnie zarówno oświeceniowe idee samodoskonalenia poprzez naukę, jak i alchemię czy okultyzm. Nie będąc filozofką idei opowiem o tym przedstawiając moje projekty poświęcone masonerii w paru europejskich krajach – w Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii i w Polsce, projektach pod wspólnym tytułem „Światło Loży”.

Joanna Rajkowska

(ur. 1968) jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni pozagaleryjnej. Najbardziej znane prace artystki: "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", czyli popularna palma na rondzie de Gaulle’a (2002 – do dziś) i "Dotleniacz" (istniejący w latach 2006–2007) przybrały formę rzeźb społecznych w przestrzeni publicznej Warszawy. Projekty Rajkowskiej opierają się zwykle na pracy nad specyficznym miejscem, obciążonym historycznie lub ideologicznie, naznaczonym brakiem tożsamości, traumą lub wyparciem.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Тур на русском языке по выставке „Что такое Просвeщение?” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Tadeusz Cegielski i Max Cegielskioprowadzają po wystawie „Czym jest Oświecenie” MUZEUM nad Wisłą