Oświecenie, czyli tu i teraz
rozmowa o książce

  • Oświecenie, czyli tu i teraz

    Autor nieustalony „Hydra arystokratyczna” 1789–1799, zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter zapraszają na rozmowę wokół książki pod redakcją Łukasza Rondudy i Tomasza Szerszenia.

W rozmowie udział wezmą dr hab. Iwona Kurz, dr hab. Adam Lipszyc, Olga Stanisławska, dr Tomasz Szerszeń, spotkanie poprowadzi dr Tomasz Stawiszyński.

„Czym jest Oświecenie?” – pytał Immanuel Kant w słynnym tekście z 1784 roku. Ponad dwieście lat później autorzy i autorki tekstów zawartych w książce powracają do tego pytania, ale stawiają je inaczej: jako konkretną, polityczną kwestię dotycząca kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy.

Jak zdekolonizować rozum, zachowując go jednak i wzmacniając, po to, by sprostał nadchodzącym wyzwaniom epoki, z kryzysem klimatycznym (i jego rozległymi skutkami) na czele? Jak zachować obietnicę szczęścia, utopijny horyzont, pozbywając się jednak arogancji i hegemoniczności Rozumu?

Rozmowa będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

dr hab. Iwona Kurz

krytyczka i historyczka kultury, badaczka kultury wizualnej, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej oraz problematyką ciała i gender, a także animacją kultury i politykami kulturalnymi. Więcej o dorobku profesor tu.

dr hab. Adam Lipszyc

prof. IFiS PAN, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia. Zajmuje się filozoficznymi konsekwencjami psychoanalizy, filozofią literatury i dwudziestowieczną myślą żydowską. Ostatnio opublikował książki "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2018) i "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" (Warszawa, 2019).

Olga Stanisławska

polska dziennikarka, reportażystka, eseistka. Studiowała literaturę angielską i amerykańską w Warszawie i w Aix-en-Provence. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Kontekstach”, „Widoku”. W 2002 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za debiutancką książkę Rondo de Gaulle’a – owoc roku spędzonego samotnie w drodze przez Afrykę od Casablanki do Kinszasy. Pisała również o dylematach wielokulturowych społeczeństw, sytuacji mniejszości, stosunku do Innego w Europie i w krajach Bliskiego Wschodu położonych na dawnym szlaku krucjat. Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP film dokumentalny o muzułmanach we Francji (Z innej strony: Francja, 2006). Obecnie pracuje nad książką poświęconą wielokulturowej pamięci miejscowości na Kujawach, z którą wiąże ją historia rodzinna. Jest członkiem jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki i Nagrody im. Beaty Pawlak. Mieszka w Paryżu.

dr Tomasz Stawiszyński

filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowej książki “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy “Nie ma takiego imienia” (1999) i “Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach; był m.in. redaktorem działu kultura w “Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w “Newsweeku” (2008-2012). W TVP Kultura prowadził “Studio Alternatywne” i współprowadził “Czytelnię” (2007-2011). W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program “Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem”. Od grudnia 2016 do lutego 2020 byl publicysta kwartalnika Przekroj. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. “Godzinę Filozofów”, “Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast “Nasze wewnętrzne konflikty”.

dr Tomasz Szerszeń

artysta wizualny i antropolog kultury. Doktor nauk o sztuce, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015) i „Architektura przetrwania” (2017), współkurator wystaw „Czym jest Oświecenie?” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2018) i „Transfert” w Galerii Studio (2019), współautor spektaklu „Hiroshima / Love” w Biennale Warszawa (2019). Jest autorem wielu projektów artystycznych odnoszących się m.in. do pojęcia archiwum. Wkrótce ukaże się jego nowa książka „Wszystkie wojny świata”.

Zobacz także: