Waldemar Tatarczuk oprowadza po wystawie Danwen Xing
Dziennik. Awangarda w Chinach 1993-2003

  • Waldemar Tatarczuk oprowadza po wystawie Danwen Xing

    fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie Waldemara Tatarczuka po wystawie Danwen Xing „Dziennik. Awangarda w Chinach 1993-2003”.

„Dziennik” to fotograficzna opowieść o awangardzie artystycznej w Chinach w latach 90. XX wieku. Na wystawie pokazanych jest ponad 140 fotografii, dokumentujących życie chińskiej awangardy, nie tylko tej związanej ze sztukami wizualnymi, ale również z filmem, teatrem eksperymentalnym i nową sceną muzyczną.

Waldemar Tatarczuk

artysta performansu, twórca instalacji i wideo. W 1999 roku założył Ośrodek Sztuki Performance, który zajmował się prezentacją, popularyzacją i badaniem tego medium sztuki, organizował międzynarodowe festiwale sztuki performansu.  W 2010 roku został dyrektorem Galerii Labirynt w Lublinie, wystawiającej  najważniejszych artystów polskich, współpracującej z artystami zagranicznymi  (m.in. VALIE EXPORT, Esther Ferrer, Dick Higgins), prezentującej również  początkujących twórców. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych w Europie, Azji, Ameryce Północnej. Prowadzi warsztaty performansu wykorzystując własne doświadczenie jako artysty, kuratora i badacza sztuki.

Danwen Xing

(ur. 1967 w Xi’an) mieszka i pracuje w Pekinie. W latach 1982-86 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Xi’an a następnie w latach 1989-1992 na Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. Uczestniczka protestów studenckich na placu Tiananmen w 1989 roku. W latach 80. Przypadkowo zetknęła się z fotografią, która stała się wkrótce jej głównym środkiem wyrazu artystycznego. W latach 1998-2001 przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie studiowała fotografię na School of Visual Arts . W swoich wczesnych pracach podejmowała tematy przemian społecznych w Chinach i kobiecej tożsamości. Poza fotografią zajmuje się również video i instalacjami mulimedialnymi. Jej prace pozywane były m.in. w Whitney Museum of American Art, Centrum Pompidou, Międzynarodowym Centrum Fotografii w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie. W Polsce prace Xing pokazywane były wcześniej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach wystawy "Gdyby dwa morza miały się spotkać" w 2015 roku. 

Zobacz także: