Opowieści bródnowskie
Spotkanie wokół prac Pawła Althamera

• Opowieści bródnowskie

Paweł Alhamer, \"Sylwia\", Park Rzeźby na Bródnie, fot. B. Stawiarski

W każdą wakacyjną sobotę od godziny 16:00 przy Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie będą odbywały się spotkania na temat sztuki nowoczesnej pod wspólną nazwą „Opowieści bródnowskie”.

Pierwsze spotkanie z cyklu będzie dotyczyć prac autorstwa Pawła Alhamera: „Raju” i „Sylwii”.

„Raj” to rzeźba-ogród, która powstała dzięki współpracy z mieszkańcami Bródna, między innymi z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 285. Autorem projektu jest Paweł Althamer, który nosił się z myślą o stworzeniu zielonego raju dla swoich sąsiadów. Rajski zakątek w Parku Bródnowskim zaprojektowany wspólnie z architektem krajobrazu, stworzony został z różnych gatunków drzew i krzewów, najczęściej wybieranych na podstawie „cech szczególnych” roślin. Każdego roku roślin przybywa, a zielony zakątek zmienia swój kształt.

„Sylwia” jest efektem współpracy Pawła Althamera z grupą Nowolipie – od ponad piętnastu lat artysta prowadzi warsztaty ceramiczne z grupą osób chorych na stwardnienie rozsiane, dla których sztuka jest formą terapii i rehabilitacji. Wspólnie z Althamerem wykonali oni fontannę parkową w postaci „Sylwii” – wężowłosej kobiety leżącej na wodzie. Każda część chimery została zaprojektowana przez innego członka grupy. Rzeźba, o wadze czterech ton, została wykonana z brązu i zainstalowana w zbiorniku wodnym przy Raju.

Spotkanie 26 lipca poprowadzi Szymon Maliborski, z wykształcenia polonista i historyk sztuki, początkujący kurator.

Inne wydarzenia z tego cyklu: