Opowiedzcie nam o pracowniach
Spotkanie z artystami i przedstawicielami festiwalu \"Warszawa w Budowie\"

• Opowiedzcie nam o pracowniach

Fot. Eustachy Kossakowski (z archiwum artysty), Alina Szapocznikow, rzeźby w pracowni w Malakoff pod Paryżem

Spotkanie będzie poświęcone pracowniom warszawskich artystów.

W ramach zbliżającej się szóstej edycji festiwalu Warszawa W Budowie prowadzone jest badanie „Pracownie warszawskich artystów”. Organizatorom zależy, aby poznać głosy artystów i ich problemy związane z warunkami najmu lokali miejskich na pracownie w Warszawie.

Opowieści twórców będą częścią diagnozy sytuacji lokalowej w Warszawie w kontekście pracowni twórczych, a więc i codziennej pracy artystycznej. Na jej podstawie i na podstawie pozostałych elementów badania powstanie publikacja poświęcona tematowi miejskich pracowni twórczych, zawierająca rekomendacje dla Urzędu Miasta st. Warszawy. Publikacja będzie też początkiem pracy nad wpływem na zmianę systemową i kulturową w kontekście pozycjonowania roli i znaczenia pracowni twórczych wśród pracowników administracji warszawskiej.

Organizatorzy chcą przedstawić urzędom problemy twórców i wspólne rekomendacje. Liczą na to, że uruchamiając dyskusję wokół tematu podczas festiwalu, debaty i wytrwale prowadząc ją po jego zakończeniu, uda się wpłynąć na zmianę przepisów i zwyczajów warunkujących posiadanie lub nieposiadanie pracowni twórczych z zasobów nieruchomości miejskich.

Dlatego też tak bardzo potrzebne jest wsparcie w tworzeniu diagnozy sytuacji ze strony samych artystów: tych, którzy mają pracownię i nie mają, którzy wynajmują ją na rynku nieruchomości miejskich i prywatnych.

Zachęcamy też do wypełnienia (poniżej online lub w wersji papierowej przed spotkaniem lub po nim) ankiety poświęconej tematowi. W ankiecie każdy z artystów znajdzie pytania dla siebie. Nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania. Jednak im więcej artystów się wypowie, tym łatwiej organizatorzy dowiedzą się o ich problemach i tym skuteczniej będą mogli podjąć działania. Ankiety można wypełniać do 15 sierpnia.