Oczami się nie nasycisz
Działania performatywne

  • Oczami się nie nasycisz

12 i 22 października w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zostanie zaprezentowany cykl działań performatywnych przygotowanych przez artystów związanych z ruchem kultury niezależnej w latach osiemdziesiątych.

W ramach wystawy “Samoorganizacja” artyści uczestniczący w latach 1984-1993 w wystawach organizowanych w mieszkaniu Jana Rylke na warszawskim Ursynowie pokażą swoje nowe prace lub zreinterpretują wystąpienia sprzed lat. Przedstawią interesujące ich tematy, podejmując polemikę z podstawowymi dla opisu sztuki kategoriami i zjawiskami.

22 października wystąpią:
Andrzej Bieńkowski - pokaz archiwalnych filmów etnograficznych z lat osiemdziesiątych
Grzegorz Rogala i Joanna Krzysztoń - “Ja-My” (performans)

Andrzej Bieńkowski (ur. 1946 r.) - absolwent Wydziału Malarstwa (prac. prof. Jana Cybisa) oraz Wydziału Grafiki. Od 1980 roku wykładowca Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, od 1995 profesor, prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. W 1980 roku rozpoczął badania etnograficzne - projekt Muzyka Odnaleziona. Interesuje go wieś ze swoimi problemami, ale przede wszystkim muzyka, losy i kondycja muzykantów-wiejskich artystów. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. W 2012 roku założył fundację Muzyka Odnaleziona, która zajmuje się porządkowaniem, digitalizacją i udostępnianiem archiwum etnograficznego.

Grzegorz Rogala (ur. 1956 r.) - absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Od 1988 prowadzi "Studio Rogala", zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Uhonorowany w 1996 nagrodą za animację komputerową, Crackfilm, Kraków. Od 7 lat zajmuje się czynnie filmem, fotografią i sztuką interaktywną. Od 2007 prowadzi, razem z Józkiem Piwkowskim, galerię 2b+r w Warszawie. Od 2010 roku prowadzi pracownię technik multimedialnych na WIT w Warszawie.

Joanna Krzysztoń - absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie ( prac. prof. J. Tarasina). W latach 1978-1981 członkini ,,Akademii Ruchu”. Od 1995 roku współpracowała jako stylistka z pismami poświęconymi urządzaniu wnętrz. W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współprowadzi galerię 2b+r na ul. Bukowińskiej 22 w Warszawie. Uprawia malarstwo oraz jego formy multimedialne. Od 2011r prowadzi zajęcia z malarstwa na WIT w Warszawie.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
20:00 Film KwieKulikPokaz filmu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Archiwa najtlajfu” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Sesja Niepokorne obiektySpotkanie z Cecylią Malik i Gavinem Grindonem o estetycznej formie ruchów protestu, polityce rzeczy i artystycznej wyobraźni. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
21:00 Wycieczka Archiwa najtlajfu. SpacerMiasto artystów nocą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Twoje miasto to pole walki” Dom Towarowy Braci Jabłkowskich
ul. Bracka 25, 3 i 6 piętro, Warszawa
15:00 Wycieczka Ratunku, nadchodzą artyści!Jaka jest dzisiaj Praga? Teatr Academia
ul. 11 Listopada 22, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzania kuratorskiePo wystawach „Wypadki przy pracy” i „Codziennie obecny” Dawna pracownia Jana Styczyńskiego
ul. Krasińskiego 10, Warszawa
11:00 Spotkanie Otwarty dom - pracownia Marii Anto Spotkanie z Zuzanną Janin Otwarty dom Marii Anto
ul. Karpińskiego 12, Warszawa
12:00 Wycieczka Z nadania i uzyskuSpacer po pracowniach Pracownia Krzysztofa M. Bednarskiego
ul. Nowowiejska 28, Warszawa