Obce ciało?
ZA*Grupa

  • Obce ciało?

    ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę pt. „Obce ciało? Jak zagraniczne pracowniczki i pracownicy sztuki zmieniają polski krajobraz artystyczny” w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Polska przestaje być krajem homogenicznym. Masowa migracja do Polski jest zjawiskiem dość nowym. Wraz z przedstawicielami/-kami innych zawodów przyjeżdża tu coraz więcej artystów i artystek, żeby zamieszkać i pracować w lokalnym polu sztuki. Zaprosiliśmy do dyskusji osoby pochodzące z różnych kontekstów geograficznych, żeby wspólnie się zastanowić nad rolą pracowników i pracowniczek kultury w Polsce.

Jak to jest pracować i funkcjonować w polskim środowisku artystycznym będąc z innego kraju? Jakie jest polskie środowisko artystyczne pod względem otwartości? Jakie zmiany są potrzebne, by ułatwić proces integracji? Jak odmienne doświadczenie i inny punkt widzenia poszczególnych osób może wzbogacić toczące się w kraju dyskusje?

Debata w języku angielskim. Spotkanie będzie transmitowane na profilu Muzeum na FB.

W 2020 roku ZA*Grupa (Yuriy Biley, Yulia Krivich, Vera Zalutskaya) zainicjowała długotrwały projekt, poświęcony doświadczeniu migracji do i życia w Polsce zagranicznych artystów i artystek. Jego pierwszym wynikiem była publikacja, opublikowana przy wsparciu Krytyki Politycznej

Sarmen Beglarian

to pochodzący z Armenii, warszawski kurator i galerzysta. W 2001 roku uzyskał dyplom z psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w 2006 roku ukończył studia kuratorskie w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 roku jest współkuratorem Biura Wystaw Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Od 2012 roku prowadzi projekt Domu Kereta i Program Rezydencji Artystów w Domu Kereta w Warszawie. Był kuratorem i współkuratorem wielu wystaw w Polsce i za granicą m.in. w Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie, Łotewskim Muzeum Fotografii w Rydze, Muzeum Ludwiga - Muzeum Sztuki Współczesnej w Budapeszcie, Muzeum Historii Jugosławii w Belgradzie, Muzeum Sztuki Współczesnej MSU w Zagrzebiu, Centrum Kultury Don Orione Artigianelli w Wenecji.

Cristina Ferreira

jest artystką pochodzącą z Portugalii, mieszka i pracuje w Poznaniu. Uzyskała licencjat z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w Lizbonie (2012) oraz tytuł magistra Malarstwa na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Poznaniu (2015). Zajmuje się tematyką obcości, przesiedleń i alienacji, tworzy głównie performanse, instalacje i projekty partycypacyjne. Współorganizatorka polsko-portugalskiego programu rezydencyjnego „Unsolicited Works” (Warszawa, 2017). Była rezydentką w Galerii Miejskiej BWA Bydgoszcz (2018), Kvost - Kunstverein Ost w Berlinie (2020/2021), bierze udział w projekcie Galeria Sandra (2019).

Janek Simon

jest artystą konceptualnym i okazjonalnie kuratorem, mieszka w Warszawie. Inspirują go podróże, historia nauki i idee polityczne, a także praktyka i etyka kultury DIY, zawsze jednak filtruje teorie poprzez osobiste doświadczenia. W ostatnich latach stworzył zbiór prac badających pojęcia odległości i różnicy między miejscami. Pracuje nad projektami, które stanowią refleksję na temat półperyferyjnego położenia Europy Wschodniej za pomocą eksperymentów geograficznych. Jego prace pokazywane były m.in. na Manifesta 7, Liverpool Biennale, w Centre Pompidou Metz, a także na licznych wystawach indywidualnych w najważniejszych publicznych instytucjach artystycznych w Polsce i poza nią (Arnolfini Bristol, Casino Luxembourg, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski i inne).

Vera Zalutskaya

pochodząca z Białorusi kuratorka sztuki współczesnej, mieszka i pracuje w Warszawie. Interesuje się głównie sztuką Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście studiów postkolonialnych. W 2013 roku ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w 2014 teorię i praktyki sztuki współczesnej na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie, w 2020 uzyskała tytuł magistra na studiach kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kuratorowała wystawy w Białorusi, Polsce i Serbii. Od 2020 jest członkinią Grupy ZA* (zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce).

Katie Zazenski

urodzona w Stanach Zjedonoczonych artystka, kuratorka, pisarka i wykładowczyni, mieszka w Warszawie. Jej praktyka koncentruje się wokół wzajemnych powiązań, struktur kłączowych, wielowymiarowości, wspólnoty i troski. Zazenski jest współtwórczynią niezależnej warszawskiej przestrzeni artystycznej Stroboskop od 2018 roku. Ostatnio dołączyła do zespołu redakcyjnego magazynu BLOK, gdzie koncentruje się na inicjatywach pozainstytucjonalnych, artyst-run-space’ach w Europie Wschodniej.

Inne wydarzenia z tego cyklu: