Narodowy street-art

• Narodowy street-art

Boże, strzeż mnie przede mną, Artur Wabik i Patryk Poślednik

Muzeum zaprasza na rowerową przejażdżkę szlakiem warszawskiego narodowego street-artu. Przewodnikiem będzie Mateusz Ściechowski/Miesto – od kilkunastu lat działający aktywnie jako popularyzator sztuki w przestrzeni publicznej Warszawy. Współtwórca grupy Vlepvnet, współzałożyciel galerii [v]iuro na warszawskiej Pradze, V2 w 5-10-15.

Kilkanaście lat temu rozpoczęła się nowa fala w sztuce ulicy. Po okresie powszechnej walki z systemem i reżimem PRL w latach 80., w latach 90. rozwinęło się w Polsce graffiti o amerykańskich korzeniach (tzw. writing mający na celu oznaczanie swojego terenu i sławienie własnego imienia). Przez kilka kolejnych lat street-art był niszą dla wtajemniczonych. Jednak włodarze i urzędnicy dostrzegli ogromny potencjał promocyjny i propagandowy street-artu i od kilku dobrych lat miasta w Polsce zalewa fala sztuki zewnętrznej, tworzonej legalnie, za pieniądze podatników. I choć w wielu przypadkach zapraszani są artyści wybitni, którzy mogliby wnieść oryginalny wkład w przestrzeń publiczną, miasta coraz częściej zlecają produkcje nawiązujące do obowiązującej linii w kulturze. Stąd wysyp Chopinów, Marii Skłodowskiej czy prac związanych z Powstaniem Warszawskim.

Mateusz Ściechowski/Miesto - organizator wielu miejskich projektów dotyczących szeroko pojętego urban artu, kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą (m.in. Lille, Praga, Berlin, Oslo). Współpracuje z magazynem WAW, Bęc Zmianą, STGU, Instytutem Adama Mickiewicza. Prowadzi hostel UFO i graffiti shop Not4Toys.