Narodowe kino undergroundowe

W swoim wykładzie Jakub Majmurek spróbuje przyjrzeć się audiowizualnej kulturze współczesnego „polskiego Internetu.

Majmurek omówi zjawiska tkwiące w nim na politycznym, ideologicznym, instytucjonalnym i estetycznym marginesie, produkowanym domowymi metodami, takim jak wideo trójmiejskiego barda Bartka Kalinowskiego, audycje Telewizji Narodowej, czy wideofelietony Jana Pietrzaka.

Od lat teoretycy sieci zastanawiają się nad tym, na ile wytwarzająca się w niej forma komunikacji tworzy nowy model komunikowania politycznych treści, na ile rzeczywiście jest w stanie rzucić wyzwanie modelowi opartemu o dominację dużych mediów elektronicznych kontrolowanych przez silne podmioty gospodarcze, stworzyć przestrzeń dla poglądów radykalnie antysystemowych i kontrkulturowych.

Jakub Majmurek (1982) – filmoznawca po Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył również studia w Instytucie Nauk Politycznych. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, redaktor portalu lewica.pl, współpracownik kwartalnika „Bez Dogmatu”.