Nagroda Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven
wręczenie Nagrody II Edycji

• Nagroda Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven

Fundacja Miejsce Sztuki wraz z Kapitułą Nagrody zaprasza na uroczyste wręczenie II Edycji Nagrody Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven, które odbędzie się 15 grudnia w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach sztuki wizualnej:

• Nagroda dla młodej artystki,
  • Nagroda za wybitny dorobek i postawę artystyczną dla artystki polskiej,
  • Nagroda Honorowa za wybitny i postawę artystyczną dla artystki zagranicznej.

W trakcie ceremonii obecne będą wszystkie laureatki nagrody.

Nagroda im. Marii Anto & Elsy von Freytag-Loringhoven (Nagroda Anto & Freytag), została powołana przez Fundację Miejsce Sztuki w czasie trwania retrospektywnej wystawy Marii Anto w Zachęcie (listopad 2017 – luty 2018) w dniu Panelu Malarek, zorganizowanym na zakończenie wystawy. Ma na celu wsparcie i docenienie wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki współczesnej i obszarach brzegowych, granicznych sztuk wizualnych, ale także promocję w obszarze sztuki postaw osób równolegle działających na rzecz innych: środowiska, otoczenia, wartości, nowoczesności i demokracji. W ubiegłym roku wyróżniono Adelinę Cimochowicz, Katarzynę Górną i Carolee Schneemann.

Dzień nadania nagrody - 15 grudnia każdego roku - jest symbolicznie wspólny dla Matronek nagrody: Maria Anto urodziła się 15 grudnia 1936, zaś Elsa Von Freytag zmarła 15 grudnia 1927.

Maria Anto

(15 grudnia 1936 – 10 kwietnia 2007) – urodzona w Warszawie, polska artystka malarka żyła i tworzyła na Żoliborzu w Warszawie. Jej malarstwa osadzone w tradycji surrealizmu i realizmu magicznego, przełamane zostało niezwykłą wyobraźnią i własną ikonografią osobistych doświadczeń. Na przełomie 2017 i 2018 Galerii Zachęta w Warszawie odbyła się obszerna pośmiertna wystawa retrospektywna jej malarstwa.

Elsa Hildegard Baroness von Freytag-Loringhoven

(12 lipca 1874 – 15 grudnia 1927) - urodzona w Świnoujściu niemiecko-amerykańska artystka i poetka, reprezentatka ruchu dada, prekursorka asamblage, instalacji, performance, kolażu i readymade. Uważa się, że jako pierwsza wprowadziła pisuar na wystawę sztuki. Jej rzeźby są kompozycjami elementów hydraulicznych i rur oraz innymi „nieartystycznymi” materiałami, które łamią myślenie o współczesnej rzeźbie. Jej prowokująca poezja została opublikowana pośmiertnie w 2011 roku w tomie Body Sweats: The Uncensored Writings of Elsa von Freytag-Loringhoven. New York Times uznał tom za jedną z najważniejszych książek o sztuce z 2011 roku.

• Aneta Szyłak (Pełnomocniczka NOMUS Nowego Muzeum Sztuki oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku);
  • Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Warszawa);
  • dr Marika Kuźmicz (wykładowczyni akademicka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP Warszawa, Prezeska Fundacji Arton);
  • Michał Jachuła (kurator Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa);
  • dr. Katarzyna Kasia (Prodziekana Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawa);
  • Paulina Ołowska (polska artystka sztuk wizualnych);
  • dr Zuzanna Janin (polska artystka sztuk wizualnych, córka Marii Anto. Prezeska Fundacji Miejsce Sztuki);
  • dr Katarzyna Górna (artystka wizualna, Laureatka Nagrody Sztuki w 2018).
  • Honorowy członek kapituły: Roman Cieślak (rodzina Marii Anto).