Milczenie syren

• Milczenie syren

fot. Robert Migas

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na inspirowany wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza” i nowelą Franza Kafki „Milczenie syren” koncert w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola.

„Śpiew stanowi o sile syren, a praca z dźwiękiem pod ich urokiem to perwersyjne marzenie niejednego muzyka. Sam chciałbym posiąść syrenią moc i zawsze umieć uwodzić publiczność. Wymagałoby to jednak bezwarunkowego otwarcia się na ciemne strony własnej podświadomości. Spotkanie z syreną to spotkanie z sobą samym, z najbardziej czułym i delikatnym, a jednocześnie podlegającym autocenzurze fragmentem własnego, schowanego ja. Niech więc to będzie koncert-wyzwolenie: z jarzma konwencji, gatunków, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Niech to będzie koncert-hybryda, tak jak hybrydą jest syrena. Patrzmy syrenie w oczy i słuchajmy jej. Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel, mieszkańców oceanu. Niech Saariaho wciągnie w wir i rzuci urok, niech Kafka sprawi, iż syreny zamilkną, niech Sikorski zrekonstruuje ich melancholijną pieśń, niech Hendrix omami nas i wessie pod wodę, niech Schubert zmieni syrenie płeć, niech Glass skaże na dryfowanie, a Buckley niech udowodni, że nie da uchronić się przed syrenami”.

Michał Pepol

Program:

Kaija Saariaho – Spins and Spells (1997)
Franz Kafka – Milczenie syren
Tomasz Sikorski – Milczenie syren (1986/87)
Jimi Hendrix (arr. M. Pepol) – 1983… (A Merman I Should Turn to Be)
Franz Schubert/Johann Wolfgang von Goethe (arr. M. Pepol) – Erlkönig
Philip Glass – Orbit (2013)
Tim Buckley/Larry Beckett (arr. M. Pepol) – Song to the Siren

Magdalena Cielecka

urodziła się 20 lutego 1972 roku w Myszkowie. W 1995 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego, z którym współpracowała przez kilka następnych lat. W 1999 roku dostała Nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu aż za trzy role: tytułową w „Iwonie, księżniczce Burgunda” , Candy w „Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich” i Judytę w „Księdzu Marku” w Teatrze TV. Od 1998 roku gra w teatrach warszawskich. Najczęściej występowała w Teatrze Rozmaitości, gdzie grała w spektaklach Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Za rolę w „Burzy” otrzymała Feliksa Warszawskiego. Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru. Można też ją oglądać w przedstawieniach teatrów: Narodowego, Imka, Polonia. W 1995 roku Magdalena Cielecka rozpoczęła swoja karierę filmową. Zagrała w filmie „Pokuszenie”. Za tę rolę otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Ogromną popularność zdobyła grając w takich filmach jak: „Samotność w sieci”, „Zakochani” czy „Egoiści”. Zagrała w ponad 50 filmach fabularnych, wielu spektaklach Teatru Telewizji oraz serialach telewizyjnych. W 2008 jako aktorka filmu „Katyń” była obecna na gali oscarowej. W 2016 roku film z jej udziałem "Zjednoczone Stany Miłości" zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

Michał Pepol

wiolonczelista, członek Royal String Quartet. Wraz z zespołem koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie i Wiedniu, Palais des-Beaux-Arts w Brukseli); występuje w ramach renomowanych festiwali, takich jak: BBC Proms, Schleswig Holstein, Rheingau, Perth International Arts Festival (Australia). Recitale kwartetu transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, BBC Radio 3 oraz w telewizji MEZZO. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Festiwalu Kwartesencja, który stwarza miejsce nie tylko dla klasycznego repertuaru, ale także dla poszukiwań i eksperymentów (zamówienia nowych utworów u m.in. P. Szymańskiego, M. Stańczyka, W. Blecharza, A. Kwiecińskiego, Z. Koniecznego, ale także projekt z Kayah). Związany z prestiżową brytyjską wytwórnią Hyperion, dla której nagrał albumy z kompletem kwartetów Szymanowskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, Szymańskiego i Mykietyna. Płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez światową krytykę (m.in. płyta miesiąca w BBC Music Magazine, dwukrotnie Editor’s Choice w Gramophone). Od 2012 związany z Nowym Teatrem w Warszawie (projekt „Nowa Warszawa” ze Stanisławą Celińską), od 2015 występuje w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego „Francuzi” (scena koncertu, podczas której wykonywana jest „Kartka z albumu” Pawła Mykietyna). Współpracuje z wieloma artystami. Z Bartkiem Wąsikiem współtworzy duet (Dwóch)głos; brał udział w projekcie „Slavox” Karola Radziszewskiego i Adama Walickiego. „Dźwięk odnaleziony”, pierwszy solowy projekt wiolonczelisty, miał swoją premierę 9 listopada 2016.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

19:00 Oprowadzanie Poznaj syrenyWolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
21:30 Koncert Milczenie syren MUZEUM nad Wisłą
14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawieSyrena herbem twym zwodnicza MUZEUM nad Wisłą
16:00 Spacer Pomiędzy rozkoszą a okrucieństwem Wolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w MuzeumSpacer po wystawie MUZEUM nad Wisłą
11:00 Wydarzenie Pożegnanie syren nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą
21:30 Performans Abisal/Tonal Wideoperformans Anny Zaradny MUZEUM nad Wisłą
11:00 Performans „Federico” Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie POZNAJ SYRENYWolontariusze i opiekunowie opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą