Międzynarodowy Kongres Spółdzielni Artystycznych

• Międzynarodowy Kongres Spółdzielni Artystycznych

Międzynarodowy Kongres Spółdzielni Artystycznych to pierwsze wydarzenie z cyklu Współtworzenie, w ramach którego prezentujemy alternatywne modele, odpowiadające na aktualną potrzebę przewartościowania i reorganizacji działania w kulturze.

Kryzysy, z którymi się obecnie mierzymy: społeczny, ekonomiczny czy klimatyczny, wymagają od nas wypracowania nowych sposobów samoorganizacji, współpracy, dystrybucji dóbr i zasobów, wzajemnego wsparcia i troski. Dotyczy to również ludzi kultury i osób działających w sektorze kreatywnym. Tworząc Kongres zwracamy się w kierunku spółdzielczości, jako alternatywy dla obecnie dominującego systemu.

Pierwszy Kongres Spółdzielni Artystycznych w Polsce ma na celu przybliżenie sposobów funkcjonowania spółdzielni działających w różnych krajach. Sześć zaproszonych spółdzielni oraz platform spółdzielczych działających w sektorze kultury i sztuki, zaprezentuje i przedyskutuje modele swojej pracy oraz szerszy kontekst funkcjonowania spółdzielni w ich krajach.

Baza wiedzy tworzona w ramach projektu Współtworzenie będzie służyć jako inspiracja i narzędziownik dla osób zainteresowanych założeniem spółdzielni artystek i artystów w Polsce.

W Kongresie wezmą udział następujące spółdzielnie/platformy:

- Art.Coop / USA
- Smart / DE
- Lewisham Art House / UK
- Takładnie / PL
- Gólya Presszo / HU
- Cooperativa de Diseño / AR

Spotkanie będzie moderowane przez spółdzielnię Takładnie.

Wprowadzenie: Grupa Współtworzenie w składzie: Alicja Rogalska, Alicja Wysocka, Matylda Dobrowolska.

Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom w języku angielskim z tłumaczeniem na żywo na język polski.

Dziękujemy Fundacji Czułość oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej za pomoc w realizacji wydarzenia.

Partner wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZaiKs.

Zapraszamy,

Grupa Współtworzenie

O projekcie Współtworzenie:
Głównymi celami projektu Współtworzenie jest zbadanie i prezentacja bogatych związków sztuki i spółdzielczości w Polsce z perspektywy historycznej, współczesnej oraz przyszłościowej. Chcemy ukazać spółdzielczość jako potencjalny model organizacji pracowników kultury w kontekście obecnego globalnego kryzysu, który wymaga od nas wypracowania nowych sposobów współpracy oraz dystrybucji zasobów i dóbr.

Projekt składa się z trzech elementów:
- Międzynarodowego Kongresu Spółdzielni Artystycznych;
- Wystawy przedstawiającej sylwetki i twórczość artystów i artystek aktywnych w polskim ruchu spółdzielczym;
- Programu edukacyjnego "Ćwiczenia ze Spółdzielczości” - cyklu debat, warsztatów oraz seminariów eksperckich skierowanego do artystek, artystów i szerszej publiczności, docelowo zmierzającego do założenia nowej spółdzielni artystycznej.