Mats Lindström

• Mats Lindström

Mats Lindström, Palats Kalinin, materiały promocyjne.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na koncert Matsa Lindströma towarszyszący wystawie „Rainforest V”.

Pierwsza część wieczoru poświęcona będzie legendarnemu Elektronmusikstudion (EMS) w Sztokholmie – jednej z najważniejszych europejskich instytucji zajmujących się muzyką eksperymentalną. Powstałe w 1964 roku jako studio badań i rozwoju muzyki elektronicznej, EMS jest dziś kierowane niezależnie przez jego dyrektora Matsa Lindströma. Lindström zaprezentuje wielokanałową projekcję dźwiękową archiwalnych kompozycji zrealizowanych w EMS (Sten Hanson, Knut Wiggen, Roberta Settels, Åke Hodell) oraz nowych utworów powstałych w tym istotnym ośrodku innowacji muzycznych (Daniel Karlsson, Paulina Sundin, Camilla Sørensen/Greta Christensen, Hanna Hartman).

Drugą część programu wypełni autorska kompozycja Matsa Lindströma „One (for David Tudor)” na lampy jarzeniowe oraz live electronics. Ten powstały w 2008 roku na zamówienie Moderna Muséet w Sztokholmie utwór stanowi hommage dla pioniera muzyki elektronicznej Davida Tudora i nawiązuje do słynnej realizacji „Fluorescent Sound”, którą Tudor zaprezentował w Szwecji w 1964 roku wykorzystując istniejący system oświetleniowy (200 świetlówek!) sztokholmskiego muzeum. „One” nie stanowi jednak rekonstrukcji tego dzieła, lecz stara się wydobyć i podkreślić cechy stanowiące o odrębności Davida Tudora jako kompozytora - jego techniczne zaawansowanie, metodologię oraz wrażliwość architektoniczną.

Sten Hanson “How are you?” (1969) 2'
Knut Wiggen “Sommarmorgon” (1971) 4’
Roberta Settels “Landscape for three tape recorders” (1973) 8’
Åke Hodell “Mr Smith in Rhodesia (1970)” 16'
Daniel Karlsson “Driftwood” (2012) 3'
Paulina Sundin “Med lekande krav” (2001) 3'
Vinyl Terror and Horror (Camilla Sørensen/Greta Christensen) “Did she mention my name?” (2011) 3’
Hanna Hartman “Att fälla grova träd är förknippat med risker” (2004) 8’
Mats Lindström “One (for David Tudor)” 2007 20’

Mats Lindström

od 2004 roku dyrektor Elektronmusikstudion (EMS) w Sztokholmie. Kompozytor specjalizujący się w wykorzystaniu live electronics. W swojej praktyce często wykorzystuje różne media, elementy scenograficzne i sztuki wizualne jako dopełnienie muzyki. Realizował także muzykę dla teatrów, radia, choreografii oraz instalacji dźwiękowych. Jego album „МИГ” z 2008 ukazał się nakładem Ideologic Organ, sublabelu Editions Mego, kierowanego przez członka Sunn O))) Stephena O’Malley’a.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: