Marek Sobczyk oprowadza po wystawie
„MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”

• Marek Sobczyk oprowadza po wystawie

Miriam Cahn, "nieudana próba wielkiego miasta z nieregularnymi ulicami", 12.12.2006. Dzięki uprzejmości artystki oraz Galerie Jocelyn Wolff, Paris i Meyer Riegger, Berlin/Karlsruhe. Fot. Daniel Chrobak

W każdą niedzielę o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie po wystawie „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”.

Jest to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Od przeszło czterech dekad artystka daje świadectwo społecznym konfliktom, kryzysom i stanom wyjątkowym, snując namysł nad współczesną kondycją człowieka oraz sprawczością obrazu malarskiego wobec tematów takich jak wojna i przemoc, seksualność, natura, relacje rodzinne i śmierć.

W każdą niedzielę spacer po wystawie prowadzą zaproszeni goście i eksperci. W najbliższą niedzielę po wystawie oprowadzi Marek Sobczyk, malarz, teoretyk, projektant.

Marek Sobczyk

ur. 1955, mieszka i pracuje w Warszawie. Malarz, teoretyk, projektant, współtwórca (z Mateuszem Falkowskim) Manifestu Kina Grawitacyjnego (2012), wydawca (MAMMAL). Studiował w warszawskiej ASP (1975-80). W latach 1983-1989 członek Gruppy, współtwórca pisma Oj dobrze już. Od 1989 prowadzi projekt Szkoła sztuki (do 2000 z Jarosławem Modzelewskim). Od 1990 roku zajmuje się projektowaniem graficznym i typografią. Zaproponował ideę i współopracował książkę Andrzej Wróblewski nieznany (1993), opublikował Kurs abstrakcji (1996); Kurs sublimacji (2006 po rocznym cyklu wykładów w warszawskiej Zachęcie), obecnie przygotowuje Kurs Psycho/somo/socjo-analizy. W ostatnich latach dużo uwagi poświęca działaniom „sytuującym” czynności artystyczne – Sztuka jest pierwsza.

Realizuje równolegle kilka projektów: od 1979 projekt Badania Mózgu w Polsce, od 1999 roku projekt Seksreligiapolityka, od 1998 roku projekt Tabela: Co? Kto? – Czym? Kim?, od 2002 roku projekt: „muzeum” w cudzysłowie, od 2004 roku projekt: Powołanie Nowego Ruchu Społecznego jako dzieła sztuki, od 2006 projekt Psycho/somo/socjo-analiza, od 2008 projekt Pomniki dyskursów, od 2009 projekt Wokół słowa „ateizm”, od 2012 realizuje projekt filmowy Wisława (z Mateuszem Falkowskim), od 2017 projekt Rok rzeźby.