Marcin Kościelniak
oprowadza po wystawie

• (widok wystawy, widoczne plakaty Barbary Kruger i ekran z video Tony\'ego Cokesa)

fot. Daniel Chrobak

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne oprowadzanie po wystawie „Kto napisze historię łez”.

W niedzielę 16 stycznia o 14:00 po wystawie oprowadzi dr Marcin Kościelniak.

„Kto napisze historię łez” to wystawa o relacji między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Jej tytuł został zapożyczony z pracy amerykańskiej artystki Barbary Kruger i podkreśla żmudny proces dochodzenia kobiet do swoich praw. Prezentowane na wystawie dzieła starają się przełamać impas, jaki zapanował w debacie nad aborcją, przekroczyć kryzys języka werbalnego i wizualnego. Celem jest wyjęcie tematu aborcji spod władzy politycznych klisz. Artystki opierają się na prawdziwych historiach i wprowadzają do swoich realizacji całe spektrum wizualno-poetyckich odniesień, wyobrażeń i symboli, które oddają złożoność doświadczenia związanego z byciem w ciąży i aborcją.

Na wydarzenie obowiązują zapisy, limit osób: 15.

Na wydarzenie obowiązuje cena biletu normalnego + 1 zł lub cena biletu ulgowego + 1 zł.

Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona w M sklepie w poniedziałek 10 stycznia 2022.

Marcin Kościelniak

kulturoznawca i teatrolog. Adiunkt w Katedrze Teatru i Dramatu UJ. Redaktor pisma „Didaskalia. Gazeta Teatralna”. Autor kilku książek, m.in. Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80. (2018). Obecnie prowadzi projekt naukowy Feministyczne i świeckie archiwum transformacji, poświęcony genealogii tzw. kompromisu aborcyjnego i pierwszej mobilizacji feministycznej przeciwko zakazowi aborcji w maju 1989.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Katarzyna Kasiaoprowadza po wystawie MUZEUM nad Wisłą
18:00 Film Salwador. Piekło kobietpokaz filmu Online
18:00 Film Chcemy także różpokaz filmu Online
,
18:00 Film Pokaz filmu „1993”aut. Magdy Mosiewicz, Magdy Lipskiej i Łukasza Rondudy Online
19:30 Debata Historie łez 1993-2022Debata z udziałem ekspertek Online
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Wtorkowe oprowadzanie po wystawie Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Sobotnie oprowadzanie po wystawie/Guided tour in EnglishWho Will Write the History of Tears MUZEUM nad Wisłą