Maja Głowacka i Zofia Sikorska oprowadzają po wystawie
„Pomnikomania”

• Maja Głowacka i Zofia Sikorska oprowadzają po wystawie

Olga Micińska, "Osełki (postumenty)", 2019. Fot. Daniel Chrobak

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie po wystawie „Pomnikomania”.

„Pomników już trochę jest w Warszawie. Myślę, że moda na pomniki minęła”*

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Pomnikomania”, podczas którego zastanowimy się, w jaki sposób prace artystek i artystów wchodzą w dialog z wynikami badań społecznych zrealizowanych na potrzeby tegorocznej edycji Warszawy w Budowie. Po wystawie oprowadzą Maja Głowacka i Zofia Sikorska kierujące Zespołem badań społecznych.

Celem badań przeprowadzonych na potrzeby festiwalu było rozpoznanie stosunku mieszkańców Warszawy do otaczających ich pomników. Jedno z badań dotyczyło trzech „dziur” powstałych po zdekomunizowanniu pomników Feliksa Dzierżyńskiego, Braterstwa Broni oraz Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Drugi zestaw badań zaś dotyczył tego, w jaki sposób z warszawskich pomników korzystają deskorolkarze.

Raporty z badań: https://wwb11.artmuseum.pl/pl/badania/zespol-badan-spolecznych

*cytat pochodzi z jednego w wywiadów zrealizowanych w ramach badań na potrzeby WWB11

Maja Głowacka

kulturoznawczyni i socjolożka, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała w Magazynie Kulturalnym i Magazynie Kontakt. W ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE współkieruje zespołem badań społecznych.

Zofia Sikorska

socjolożka i historyczka sztuki, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie. Publikowała w Krytyce Politycznej i Magazynie Kontakt. W ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE współkieruje zespołem badań społecznych.