Kto nam zabrał tę rewolucję?

W Polsce w latach 1939-1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki dla dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia - taką tezę stawia w tekście „Kto nam zabrał tę rewolucję?” („Krytyka Polityczna” nr 29/2011) filozof Andrzej Leder.

Czy poznając ukryte źródła naszych wyobrażeń o sobie, możliwe jest naprawienie wspólnoty?

Andrzej Leder - filozof kultury. Studiował medycynę i filozofię. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wydał między innymi: „Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku” (1997), „Nieświadomość, jako pustka” (2001), „Przemiana mitów druga, czyli wojna o obraz” (2004).