Kontynentalny Dryf: geopolityczna wędrówka po Warszawie
Spacer z Brianem Holmesem i Claire Pentecost

• Kontynentalny Dryf: geopolityczna wędrówka po Warszawie

Zdjęcie ze spaceru badawczego zatytułowanego „Continental Drift through the Midwest Radical Culture Corridor”, 2008, dzięki uprzejmości Briana Holmesa

Druga część spotkania z Brianem Holmesem i Claire Pentecost, którzy tym razem zaproszą na wspólną geopolityczną wędrówkę po Warszawie. Spacer przyczyni się do lepszego zrozumienia wielowymiarowej struktury miasta, jego politycznych, ekonomicznych, społecznych i logistycznych wymiarów.

Prezentacja: 23 kwietnia 2016 (sobota), godz. 16:30
Spacer: 24 kwietnia 2016 (niedziela), godz. 12:00

Wspólna rozmowa będzie punktem startu dla dryfu, który aktywizuje zarówno poznanie zmysłowe i zdolności analityczne. Wyjściowe pytania do dyskusji: jakie są wewnętrzne granice miasta? Gdzie znajduje się granica między użytecznością a bezużytecznością? W jaki sposób klasa społeczna wyraża się w środowisku? Czy Warszawa ma więcej niż jedną strefę czasową? Które kluczowe elementy infrastruktury są najbardziej symboliczne? Które z nich stanowią część społecznej nieświadomości? W jaki sposób prąd rzeki odwzorowuje bądź koliduje z przepływami logistycznymi?

Przynieście swoje pomysły. Weźmiemy mapy miasta i poszukamy rozwiązań.

Continental Drift (Kontynentalny Dryf) rozpoczął się w 2005 roku w Nowym Jorku jako cykl spotkań organizowanych we współpracy z kultową 16 Beaver Group. Seminaria dotyczyły przemian geopolitycznych i ich wpływu na kontekst lokalny, który był badany poprzez kolektywne dryfy i dyskursywne spacery. Wędrówka jako metoda, która łączy bezpośredni odbiór przestrzeni z analizą jej ekonomicznego, społecznego i politycznego wymiaru, została rozszerzona i dopracowana w trakcie kolejnych dryfów, jak chociażby dziesięciodniowy „Kontynentalny Dryf przez Radykalny Korytarz Kulturowy Środkowego Zachodu” z 2008 roku. Od tego czasu analityczne wyprawy terenowe były realizowane na wielu kontynentach (obejmując Chorwację, Argentynę, Chile). Metoda została także podjęta i zintensyfikowana przez Compass Group, kolektywu działającego na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych (np. w postaci projektu Southwest Corridor Northwest Passage, który jest pokazywany na wystawie Robiąc Użytek).

Brian Holmes

jest krytykiem sztuki i kultury. Dokonał całościowej analizy neoliberalnej globalizacji i gustuje w interwencjach w terenie. W latach 1990-2009 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z politycznymi grupami artystycznymi, takimi jak Ne Pas Plier, Bureau d’études, Public Netbase, Hackitectura, Makrolab oraz publikował teksty w pismach takich jak „Multitudes”, „Springerin” i „Brumaria”. W tym okresie napisał też książki: Hieroglyphs of the Future (2002), Unleashing the Collective Phantoms (2007) i Escape the Overcode (2009). Wspólnie z Claire Pentecost oraz 16 Beaver Group w latach 2005-2009 organizował seminaria Continental Drift. W Chicago współpracuje z grupą Compass (WWW.MIDWESTCOMPASS.ORG), a z Beate Geissler i Oliverem Sannem pracował nad książką Volatile Smile (2014). W swoich esejach porusza tematy sztuki, swobodnej współpracy, społeczeństwa sieciowego, ekologii politycznej oraz oddolnego oporu.

Archiwum tekstów: WWW.BRIANHOLMES.WORDPRESS.COM.

Najnowszy projekt: WWW.ENVIRONMENTALOBSERVATORY.NET/PETROPOLIS/MAP.HTML.

Claire Pentecost

Prace Claire Pentecost wykorzystują współpracę, analizę, nauczanie, pisanie, wykłady, rysunek, instalacje i fotografię do nieustannego badania struktur instytucjonalnych, które organizują wiedzę. Jej projekty często odnoszą się do kwestionowanej granicy pomiędzy tym, co naturalne, a tym, co sztuczne. Od wielu lat skupiają się one na żywności, rolnictwie, inżynierii biologicznej i antropogenicznych zmianach zachodzących w niepodzielnej, żywej istocie ożywiającej naszą planetę. Od 2006 roku we współpracy z Brianem Holmesem, 16 Beaver oraz wieloma innymi osobami organizuje Continental Drift, serię seminariów mających na celu danie wyrazu zazębiającym się skalom naszego życia w kontekście globalizacji. Prace Pentecost można było zobaczyć na dOCUMENTA(13), w Whitechapel Gallery, podczas 13 Biennale w Stambule oraz trzeciego Land Art Biennial w Mongolii. Reprezentuje ją Higher Pictures w Nowym Jorku. Jest profesorem na wydziale fotografii w School of the Art Institute w Chicago.

Strona internetowa: WWW.PUBLICAMATEUR.ORG