KINO MSN #5
„Cudze listy” Macieja Drygasa

• KINO MSN #5

Kadr z filmu Macieja Drygasa, „Cudze listy”, 2010.

[Dłoń w białej rękawiczce sięga do szuflady pełnej listów. Łapie za kilka związanych razem górką recepturką.]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na filmowy czwartek online w ramach cyklu KINO MSN.

Tym razem zaprezentujemy drugi film spośród premierowych pokazów prac artystów polskich, zrealizowanych w ostatnim czasie i od niedawna należących do Filmoteki Muzeum. W cyklu tym zaprezentujemy m.in. filmy Wilhelma Sasnala, Wojciecha Bąkowskiego, Artura Żmijewskiego, Jany Shostak i Jakuba Jasiukiewicza oraz Oskara Dawickiego.

Dnia 30 kwietnia 2020 roku o godz. 19:00, na naszym kanale YouTube, zaprezentujemy film Macieja Drygasa inaugurujący jego najnowszy projekt powstały we współpracy z Muzeum, Polskie Archiwum Filmów Domowych.

Maciej Drygas, „Cudze listy”, 2010, 56 min.

Maciej Drygas to jeden z najwybitniejszych twórców found footage - filmów tworzonych z archiwalnych materiałów filmowych. W filmie „Cudze listy” Drygas buduje przejmujący portret wewnętrzny Polaków w PRL-u, sporządzony na bazie lektury listów z tego okresu. Listów intymnych, pełnych bólu i rozpaczy, ale i z pogróżkami na władzę, a także tych bardziej pragmatycznych, pisanych w celu załatwienia różnych spraw.

Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów takich listów - cudzych listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych...

LINK DO TRANSMISJI: youtube.com