Kino Minotaur
"Męczeństwo Joanny d'Arc", reż. Ch.T.Dreyer

• Kino Minotaur

Męczeństwo Joanny d'Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) reż. Ch.T.Dreyer, Francja 1928 r., 114 min.

Kino MinoTAur jest wyjątkowym miejscem stworzonym specjalnie na czas festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

W jednej z pracowni artystycznych w praskiej kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 dokonała się transformacja, w wyniku której powstała kameralna sala kinowa. Labirynt miejskich zaułków przeniesie wytrwałych poszukiwaczy do magicznego świata mistrzów Bergmana, czarownic oraz francuskiego surrealizmu.

Męczeństwo Joanny d'Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
reż. Ch.T.Dreyer, Francja 1928 r., 114 min.

Ostatni niemy film Dreyera stał się kamieniem milowym w kinematografii światowej. Pierwotną wersję, która spłonęła przed ukończeniem, widziało na dużym ekranie zaledwie parę osób związanych z produkcją. Reżyser zmontował więc materiał na nowo z fragmentów i ujęć, które początkowo odrzucił. Dramaturgii całej historii dodawał fakt, iż zaangażowana odtwórczyni głównej roli (Maria Falconetti), wycieńczona psychicznie i fizycznie, oznajmiła, że jest to jej ostatnie doświadczenie z filmowym medium. Poświęcenie aktorki nie poszło na marne. Oryginalną kopię odnaleziono w Oslo ponad pół wieku później, co zachwyciło środowiska filmowe na całym świecie.

Więcej o filmie w portalu Filmweb.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

20:00 Film Artyści w sieci: Althamer, Żmijewski Pokazy filmów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Czwartek na wystawach WWB6 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Artyści a ruchy miejskie w BerlinieSpotkanie z Jochenem Beckerem o badaniach nad dobrami wspólnymi, artystach i miejskim aktywizmie. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:00 Film Nowy Wspaniały ŚwiatPokaz filmu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Dyfuzja scenOd warszawskiego punka do berlińskiej sceny klubowej. Spotkanie z Oliverem Baurhennem, Martą Deskur, Moniką Derendą i Piotrem Rypsonem. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:00 Spotkanie Tutaj uczą sztuki. Atelier Foksal Drugie spotkanie z twórcami Atelier Foksal Atelier Foksal