Katarzyna Kucharska-Hornung
oprowadza po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”

• Katarzyna Kucharska-Hornung

Fot. Andrzej Sienkowski | GoingApp

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne oprowadzanie po wystawie „Strachy” Daniela Rycharskiego.

Po wystawie oprowadzi Katarzyna Kucharska-Hornung, która opowie o wystawie z dwóch perspektyw: jako muzealniczka i autorka współpracująca z „Kontaktem” – magazynem katolewicy społecznej.

„Doświadczenie pracy w muzeum skłania mnie do zadawania prostych pytań o pochodzenie, tworzywo, techniki tworzenia prac, w jaki sposób wpływają na znaczenie dzieł. Zastanawiają mnie fizyczne i zmysłowe właściwości rzeźb i instalacji, które w czasie ekspozycji nie zwracają większej uwagi – zapach, dźwiękowość, ciężar i cień”, mówi o swoim oprowadzaniu Kucharska-Hornung.

Poprowadzi ona swoją opowieść „blisko” samych prac. Jako współpracowniczka „Kontaktu” - redakcji, która między innymi zajmuje się grupami wykluczonymi z Kościoła, różnymi stanami pośrednimi pomiędzy wiarą a niezgodą, utożsamieniem a rozłączeniem ze wspólnotą, skupi się na pracach związanych z katolicyzmem.

Oprowadzania gościnne, to cykl wydarzeń, w ramach którego ekspertki i eksperci oprowadzają po aktualnej wystawie, proponując własne sposoby jej odycztania. W ramach zaplanowanych siedmiu autorskich oprowadzań po wystawie "Daniel Rycharski. Strachy", w oparciu o własną wiedzę, poruszać będą zagadnienia relacji etnografii i praktyki zaangażowanej, sztuki i religii, czy opowiedzą o obrazach wsi i queerowych historiach.

Spotkania skierowane są do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę - prosimy zatem o wcześniejsze stawienie się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą tak, aby każdy zdążył kupić bilet.

Katarzyna Kucharska-Hornung

historyczka sztuki, kuratorka. W Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie opiekuje się Zbiorami rzeźby współczesnej. Członkini zespołu kuratorskiego wystawy „Majątek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum Zofii Chomętowskiej” (2015) oraz kuratorka wystawy „Relacja Warszawa-Zakopane” (2017). Współpracuje z redakcją „Kontaktu”, papierowego magazynu i internetowego dwutygodnika katolewicy społecznej.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Rytuał w religii, rytualność w sztuceRozmowa z prof. Marią Poprzęcką i projekcja filmów MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Daniel Rycharski oprowadzapo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku francuskim po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”La visite guidée en français de l’exposition « Daniel Rycharski. Angoisses » MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą