Julia Minasiewicz i Sebastian Słowiński oprowadzają po wystawie
„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”

• Julia Minasiewicz i Sebastian Słowiński oprowadzają po wystawie

Waldemar Cwenarski, "Szkic do obrazu", 1953. Fot. Daniel Chrobak

W niedzielę, 10 listopada 2019 roku, o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne oprowadzanie po wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”.

Wystawa zorganizowana w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, składa się z trzech rozdziałów: „Guernica” i lata 30., wystawa „Arsenał” i lata 50. oraz sztuka współczesna i (post)faszyzm. Zaproszeni eksperci i ekspertki analizują tradycję sztuki antyfaszystowskiej, w odniesieniu do swoich zainteresowań i badań.

Tym razem zapraszamy na spacer po wystawie z Julią Minasiewicz i Sebastianem Słowińskim.

Julia Minasiewicz

feministka, antyfaszystka, działaczka na rzecz praw osób LGBTQ, osoba niebinarna. Członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca, była współorganizatorką Manify 2018 i pierwszego w Polsce marszu proaborcyjnego, członkini kilku nieformalnych grup i redakcji. Współpracowała m.in. z Teatrem Powszechnym, Forum Przyszłości Kultury, Akcją Demokracją, Krytyką Polityczną. Jako aktywistka uczestniczy i współorganizuje wiele protestów i manifestacji. Była stypendystką Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, w wolnym czasie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Sebastian Słowiński

student, publicysta i aktywista społeczny. Zaangażowany w Studencki Komitet Antyfaszystowski. Uczestnik oraz współorganizator demonstracji i wydarzeń opozycyjnych i antyfaszystowskich. Pisał m.in. do „Machiny Myśli”, „Gazety Wyborczej”, „Bez Dogmatu” oraz „Civitas. Studia z filozofii polityki”. Pod opieką naukową dr hab. Michała Herera zajmuje się zjawiskiem faszyzmu, krytyką ideologii oraz postanarchizmem. Jest współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji „Badania nad faszyzmem”. Współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Narodową Galerią „Zachęta” oraz z Galerią „Arsenał” w Białymstoku. Od dwóch lat współorganizuje Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na UW. Jest współredaktorem prowadzącym numeru „Wakatu” poświęconego faszyzmowi/antyfaszyzmowi.