Joanna Wasilewska
oprowadza po wystawie „Bestia, bóg i linia”

• Joanna Wasilewska

fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie towarzyszące bieżącej wystawie „Bestia, bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku”, które poprowadzi Joanna Wasilewska, Dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.

Kuratorzy wystawy „Bestia, bóg i linia” piszą, że pozwala ona zobaczyć Wschód z jego własnej, wschodniej perspektywy, nie zaś przez pryzmat zachodniego fantazmatu. Czy rzeczywiście? Czy mamy tu do czynienia z kolejną opozycją – lub dialogiem – Wschodu i Zachodu?

Jest to raczej opowieść o wielu kierunkach i wielu kulturach, o których dyskutują artyści z nich się wywodzący. Różnią się one pomiędzy sobą niewiele mniej niż owe dwa emblematyczne światy. Dla Chińczyków „Wędrówka na Zachód”, podobnie jak europejska oświecająca „Wędrówka na Wschód”, prowadzi do Indii, mitycznej krainy duchowości; co o tym micie sądzą dziś indyjscy artyści? Czy dociekania autorów prezentowanych prac mogą zainspirować do zadawania pytań naszej własnej, europejskiej i polskiej kulturze?

Spotkanie skierowane jest do osób dorosłych. Nie obowiązują zapisy. Spotkania trwają około godziny. Spotykamy się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą.

dr Joanna Wasilewska

historyczka sztuki, związana z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, od 2014 r. jego dyrektorka. Interesuje się m.in. relacjami kulturowymi i artystycznymi pomiędzy Europą i Azją, miejscem kolekcji pozaeuropejskich w europejskich muzeach, tradycjami teatrów azjatyckich, a także historią stroju i mody. Przygotowała ponad 50 wystaw, opracowała ponad 2.000 obiektów muzealnych. Autorka licznych katalogów muzealnych i artykułów oraz książki Pióropusze i turbany. Wizerunek mieszkańców Azji w sztuce jezuitów polskich XVII i XVIII wieku (2006). Współpracuje m.in. z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata oraz Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Warsztaty Post-turystyka, czyli świadome podróżowaniewarsztaty dla dorosłych MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Spotkanie z Wojciechem Jagielskimwokół książki „Na wschód od zachodu” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Warsztaty Sploty współpracywarsztaty dla dorosłych dostosowane do potrzeb osób ze spektrum autyzmu MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Bestia, bóg i linia”Екскурсія українською мовою виставкою «Бестія, Бог і лінія» MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wykład Atlas zbrodni. Wykład Nabila Ahmeda MUZEUM nad Wisłą, Bistro Powidoki