Jak pracować z ruinami? Ekologia miejska jako narzędzie interwencji
Warsztaty z Robertem Ungarem

• Jak pracować z ruinami? Ekologia miejska jako narzędzie interwencji

Kolektyw Onya, "Uprawiaj. Buduj. Zrób To Sam". Instalacja ogrodowa i przewodnik wideo po miejskich mikro-ekologiach. Musraramix Art Festival 2015, Jerozolima, Izrael

Dychotomia między miastem a naturą jest głęboko zakorzeniona. Dzikie systemy ekologiczne, kontrolowane prawami natury, stanowią zestaw zasad całkowicie odrębny od zaplanowanego, ukulturalnionego i stworzonego przez człowieka miasta.

Jednakże miasto posiada swój własny system ekologiczny, a w jego ramach ewoluują nowe prawa naturalne. System ten generuje budzące nasze zatroskanie odpady, które mogą również być traktowane jako część obiegu i służyć nam jako jeden z zasobów.

W systemie tym dysponujemy również zasobami ludzkimi. Energia i zainteresowania, talent i mądrość, czekają na odkrycie i skłonienie do działania. Ludzie uwielbiają wiedzieć. Chcą mieć wpływ. Kiedy działają, pokazują swoje najlepsze oblicze. W tym miejscu styka się społeczność i ekologia; to tu powstaje przestrzeń publiczna i tworzą się oddolne inicjatywy.

Podczas warsztatów przefiltrujemy miasto pod kątem dostępnych zasobów i zastanowimy się, wspólnie ze zwykłymi użytkownikami ulic - nasyzmi przyszłymi klientami - nad sposobami okiełznania tego niewykorzystanego potencjału dla dobra publicznego.

Robert Ungar – architekt, artysta, aktywista, projektant, manadżer, nauczyciel, rolnik, zajmuje się wszystkim po trochu. Jest siłą sprawczą kolektywu Onya oraz inicjatorem projektu „Następna stacja".

Kolektyw ONYA, skupiający projektantów, architektów i aktywistów, zajmuje na poły opuszczone pomieszczenia centralnego dworca autobusowego w Tel Awiwie. Grupa zainicjowała projekt "Następna stacja" w ramach międzynarodowej wystawy "Worldwide Storefront" odbywającej się w galerii Storefront for Art and Architecture.

Projekt „Następna stacja" obejmował ponad 30 kulturalnych i rolniczych interwencji ze strony architektów, rolników, gospodarstw rolnych, artystów i poetów, którzy prezentowali konceptualne lub demonstartywne działania przestrzenne na polu „agro-punktury" w holach i przejściach ogromnego, brutalistycznego centralnego dworca autobusowego w Tel Awiwie.

Poprzez tworzenie przestrzeni uwzględniających skalę ludzką oraz interwencje ukierunkowane na społeczność, grupa otwiera alternatywne kanały myślenia dotyczące przyszłości opuszczonych przestrzeni publicznych, korzystając z ponownie wprowadzonych do obiegu zasobów oraz elementów naturalnych. Wiele z tych interwencji przetrwało po dziś dzień, a kolektyw kontynuuje swoje działania poprzez pracę ze społecznościami i organizację wydarzeń kulturalnych.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:00 Warsztaty Uczyć się od miastaCzęść pierwsza – mieszkanie Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
ul. Koszykowa 55, Warszawa
18:00 Debata Proste sposoby na zatrzymanie reprywatyzacjiDebata lokatorska Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
18:00 Spotkanie Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miastaSpotkanie z Charlesem Montgomerym prowadzi Marta Żakowska Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
12:00 Dla dzieci Działania otwarteWarsztaty dla dzieci na wystawie „Spór o odbudowę" Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie „Radykalne nauczanie" Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
ul. Koszykowa 55, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Warszawiacy oprowadzająPo wystawie „Spór o odbudowę" oprowadza Beata Chomątowska Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej