Jak pisać historię polskiej nowoczesności?
Debata

• Jak pisać historię polskiej nowoczesności?

Rytownik nieustalony, "Ostrzeżenie dla wichrzycieli porządku publicznego", 1789. Akwaforta kolorowana akwarelą i bielą, Inw.zb.d. 5940

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę „Jak pisać historię polskiej nowoczesności?”.

Wystawa „Czym jest Oświecenie?” sięga do najgłębszych źródeł polskiej nowoczesności, próbując uchwycić jej genezę w dynamicznej relacji z tym, co „tu i teraz”. Jest to równocześnie punkt wyjścia do rozmowy o pisaniu historii transformacji ustrojowej ostatnich 30 lat – czy jesteśmy w stanie efektywnie problematyzować naszą najnowszą historię? W kontekście dyskusji o oświeceniowych korzeniach nowoczesności pojawia się również pytanie: czy w polskiej historiografii i polskiej debacie publicznej jest miejsce na „inną historię” polskiej nowoczesności? Taką, w której ciężar położony zostaje na opisywanie nie powstań, lecz modernizacyjnego wysiłku, nie historii pisanej z pozycji Warszawy i Krakowa, lecz również z innych, mniej oczywistych perspektyw.

W ramach programu towarzyszącemu wystawie zapraszamy na debatę „Jak pisać historię polskiej nowoczesności?”. Punktem wyjścia dla rozmowy będzie również książka Rafała Matyi „Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej” (Karakter 2018).

Rafał Matyja

(ur. 1967) politolog i publicysta, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Publikuje m.in. w „Nowej Konfederacji” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest autorem publikacji "Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej" (2018) oraz m.in. książek "Wybory 2014–2015 a przemiany elit politycznych Trzeciej Rzeczpospolitej" (2016, wspólnie z Błażejem Sajdukiem), "Rywalizacja polityczna w Polsce" (2013), "Konserwatyzm po komunizmie" (2009) i "Państwo, czyli kłopot" (2009).

Anna Sosnowska

socjolog (doktorat 2002, Instytut Socjologii UW). Interesuje się migracjami z Europy Wschodniej i innych peryferii do Stanów Zjednoczonych, historią społeczną Nowego Jorku; polską historią i historiografią gospodarczą. Jest autorką "Ciągłość i dwoistość. Migracje z Europy Wschodniej do przemysłowej i poprzemysłowej Ameryki" [w:] "Kultura i gospodarka" (2010); "Poles, Jews and Puerto Ricans. Polish Greenpoint Community Leaders abort New York City Ethnic Groups" [w:] "Beyond Imagined Uniqueness. Nationalisms in Contemporary Perspectives" (2010); "Zrozumieć zacofanie. Spory historyków o Europę Wschodnią" (1947-1994) (2004).

Michał Sutowski

(ur. 1985) politolog, absolwent Kolegium MISH UW, publicysta "Krytyki Politycznej", członek zespołu Instytutu Studiów Zaawansowanych, tłumacz (m. in. książek Iwana Krastewa, Ulricha Becka, Borisa Budena), autor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec oraz Agnieszką Graff.

Tomasz Szerszeń

antropolog kultury, artysta wizualny. Autor książek "Podróżnicy bez mapy i paszportu" (2015) i "Architektura przetrwania" (2017). Adiunkt w IS PAN, redaktor "Kontekstów", współzałożyciel pisma "Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej". Autor wielu projektów artystycznych pokazywanych w Polsce i za granicą, kurator (wraz z Łukaszem Rondudą i Goshką Macugą) wystawy "Czym jest Oświecenie?".

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne dr Karoliny Rychter po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Oświecenie – niedokończony projekt? MUZEUM nad Wisłą
18:30 Wykład Wykład Adama LipszycaOświecenie w zwierciadle spekulacji MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Тур на русском языке по выставке „Что такое Просвeщение?” MUZEUM nad Wisłą
Finisaż Małe i duże iluminacje w Muzeum nad WisłąFinisaż wystawy „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzania Zbigniew Liberaoprowadza po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą