Iwona Kurz oprowadza po wystawie
„Pomnikomania”

• Iwona Kurz oprowadza po wystawie

fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na eksperckie oprowadzanie po wystawie „Pomnikomania”.

Po wystawie prezentowanej w Pawilonie Zodiak w ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE opowie dr hab. Iwona Kurz, naczelna pisma „Widok”, kierująca Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Materia polityczności. Pomnik jako medium, rzecz i aktor

„Prototypy pomników zaproponowane przez artystów współtworzących wystawę „Pomnikomania" są także projektami nowych – możliwych relacji społecznych i politycznych. Za każdym razem bowiem na nowo definiują wspólnotę polityczną, jej samowiedzę i autonarrację, a także dopuszczają lub odrzucają określone praktyki. Punktem wyjścia do oprowadzania będzie wykorzystana przez kuratorów fomuła McLuhana: „przekaźnik jest przekazem”.

Jak i co zatem komunikują pomniki za sprawą samej swojej formy? Do jakich reakcji i relacji zachęcają, a które wykluczają? Jak definiują nasze tożsamości i czasowo-przestrzenne ramy naszego funkcjonowania?".

Na te pytania odpowiedzi postaramy się poszukać już w niedzielę, 13 października 2019, o godz. 16:30.

Więcej informacji o wystawie: wwb11.artmuseum.pl.

dr hab. Iwona Kurz

wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki "Twarze w tłumie" (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka "Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach" (2008), redaktorka antologii "Film i historia" (2008), współredaktorka podręczników akademickich "Antropologia ciała" (2008) oraz "Antropologia kultury wizualnej" (2012). Stale publikuje w „Dwutygodniku”; współzałożycielka i współredaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.