Ideologia = Forma
Wykład Jonasa Staala

• Ideologia = Forma

Parlament w Rożawie, dzięki uprzejmości Jonasa Staala

Jonas Staal, założyciel i przewodniczący organizacji New World Summit, opowie o swojej praktyce artystycznej w wykładzie zatytułowanym Ideologia = Forma.

New World Summit jest zarówno projektem artystycznym, jak i przedsięwzięciem politycznym, którego celem jest wypracowanie alternatywnych formuł parlamentarnych dla organizacji bezpaństwowców, wykluczanych z demokratycznego dyskursu.

Organizacja bada także rolę sztuki w politycznych zmaganiach bezpaństwowców. Spotkanie New World Summit w Rożawie (syryjski Kurdystan) było okazją do uczczenia budowy nowego parlamentu, który organizacja konstruuje we współpracy z Demokratycznym Samorządem Rożawy.

W 2011 roku, w toku wojny domowej w Syrii, kurdyjscy rewolucjoniści, razem z Asyryjczykami, Arabami i innymi narodami regionu, ogłosili deklarację autonomii Rożawy. W wyniku kolektywnych negocjacji został wypracowany tak zwany „Kontrakt Społeczny”. Od tego czasu, oddolnie zorganizowane rady zarządzają ich własnymi dzielnicami czy miastami, ogłaszają prawa (które m.in. wprowadzają w życie zasadę równouprawnienia płci we wszystkich dziedzinach życia), zakładają spółdzielnie robotnicze czy uniwersytety. Ich siły autonomiczne siły zbrojne (YPG/J) prowadzą nieustanną wojnę z Państwem Islamskim.

Rewolucja w Rożawie podąża za ideałami „demokracji bez państwa”, tak jak zostały one wyartykułowane przez Abdullaha Öcalana. Są one zbudowane na krytyce imperialistycznej i kapitalistycznej koncepcji państwa narodowego. Demokratyczna konfederacja wprowadza w życie zasady decentralizacji, kolektywizmu i oddolnej samorządności, które pasują do politycznej, kulturowej i religijnej kompozycji regionu. W odpowiedzi na te procesy, spotkanie New World Summit w Rożawie stało się platformą do przeprowadzenia porównań pomiędzy autonomistycznymi i niepodległościowymi ruchami na całym świecie. Obrady obejmowały sześć bloków tematycznych, które odpowiadają sześciu podstawowym wartościom rewolucji w Rożawie: Demokratyczny Federalizm, Równość Płci, Sekularyzm, Komunalizm, Samoobrona, Społeczna Ekologia. Obrady obejmowały uroczyste otwarcie budowy nowego parlamentu.

Jonas Staal jest artystą oraz doktorantem na Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie zajmuje się badaniem relacji pomiędzy sztuką i propagandą w dwudziestym pierwszym wieku. Jego działania artystyczne obejmują interwencje w przestrzeni publicznej, wystawy, wykłady, i publikacje, które operują na styku sztuki, polityki oraz krytyki ideologii. W ostatnim czasie, Staal zredagował serię opracowań związanych z New World Academy, która obejmuje „Stateless Democracy” (z Renée In der Maur, 2015); „The Art of Creating a State” (2014); „Leaderless Politics” (2013); „Lost. In Between. Together.” (2013); oraz “Towards a People’ Culture” (2013). Staal żyje i pracuje w Rotterdamie.