Historie uchodźcze w książkach dla dzieci
spotkanie dla dorosłych

  • Historie uchodźcze w książkach dla dzieci

    ilustracja: Karolina Kotowska

Książki budują pewien obraz świata. Dają nam możliwość poszerzenia jednostkowej perspektywy o odmienne ujęcia rzeczywistości i odległe nam doświadczenia. Dzięki nim historie, do których nie mamy bezpośredniego dostępu, mają szansę wybrzmieć i zostać wysłuchane. Losy migrujących ludzi przypominają o istnieniu podstawowych potrzeb człowieka, których zaspokajanie tak nierównomiernie rozkłada się na kuli ziemskiej.

W latach 2016-2017 pojawiło się na polskim rynku wydawniczym kilkanaście książek dla dzieci, które mierzą się z tematem historii uchodźczych. Autorzy, posługując się różnymi konwencjami, zdecydowali się wprowadzić najmłodszych czytelników w temat trudny i często pozbawiony happy endu. Podczas spotkania zaprezentujemy kilka z tych książek, omawiając ich konstrukcje narracyjne i graficzne. Zastanowimy się nad tym, jakie obrazy uchodźswa powołują do życia. Spotkanie składać się będzie z prezentacji oraz części dyskusyjnej – wymienimy nasze odczucia i pomysły na temat tego, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o współczesnych migracjach i uchodźstwie.

Katarzyna Witt

historyczka sztuki i edukatorka związana od kilku lat z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie opracowuje programy edukacyjne dla dzieci, rodzin i szkół. Specjalizuje się w edukacji wizualnej, architektonicznej i globalnej. Pasjonatka literatury dziecięcej.

Zobacz także: