Gdzie leży Plac Defilad?
Wykład Profesora Waldemara Baraniewskiego

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl wykładów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, organizowanych we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Pierwszy wykład już w najbliższy czwartek, o godz. 18.00. Kolejne wykłady w czwartki: 10 grudnia, 14 stycznia, 18 lutego, 11 marca, 8 kwietnia, o godz. 18.00.

Profesor Waldemar Baraniewski, wybitny znawca sztuki współczesnej i socrealizmu, w cyklu sześciu wykładów „Gdzie leży Plac Defilad?” opowie o historii Placu, pokaże archiwalne plany, zarysuje kontekst polityczny, skomentuje problematyczne do dziś plany zagospodarowania, opowie o konstrukcji Pałacu Kultury i Nauki.

Waldemar Baraniewski – profesor w Instytucie Historii Sztuki UW. Głównym przedmiotem jego badań jest historia sztuki XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień sztuk przestrzennych (architektury i rzeźby) oraz problematyki funkcjonowania sztuki w kręgu systemów totalitarnych. Zajmuje się również krytyką artystyczną i historią artystycznych kontaktów polsko-niemieckich. Opublikował m.in.: „Kazimierz Skórewicz. Architekt, konserwator, badacz architektury, 1866-1950” (2000), „Ideologia w architekturze Warszawy okresu realizmu socjalistycznego” (1996); współorganizował wystawy w Muzeum Narodowym oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

Inne wydarzenia z tego cyklu: