Fotka
premiera książki Nathana Jurgensona

• Fotka

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter zapraszają na rozmowę o książce Nathana Jurgensona „Fotka”.

W „Fotce” młody badacz społeczeństwa, Nathan Jurgenson, stawia pytanie o to, jak rozumieć fotografię w epoce mediów społecznościowych i zalewających nas zewsząd nowych obrazów: niekończących się selfie, postarzanych widoków, zdjęć jedzenia i znikających w sieci fotek.

W rozmowie udział wezmą Katarzyna Babis i Zofia Krawiec, spotkanie poprowadzi Witek Orski.

Fotografię społecznościową rozumiem nie tyle jako stadium w rozwoju fotografii albo jako awans amatorskich zdjęć błyskawicznych w hierarchii fotograficznej, ile jako przemianę o większym zasięgu – dotyczącą wyrażania siebie, pamięci i tego, co społeczne. Przeciwstawiam się zatem tendencji panującej wśród krytyków do przyglądania się najpierw gadżetom – do rozpoczynania od rzeczy, w najbardziej dosłownym sensie. Dyskusje o zdjęciach społecznościowych rzadko wykraczają poza obszar urządzeń i platform, szczegółów technicznych – tego, której firmie się udaje, która ponosi porażkę, kto inwestuje i kto kogo kupuje. Tymczasem myślenie o fotografii społecznościowej po prostu jako fotografii wykonywanej urządzeniami przenośnymi, albo fotografii w mediach społecznościowych, jest myśleniem zbyt prostym, dosłownym i technocentrycznym. W zamian proponuję rozumienie fotografii społecznościowej jako praktyki kulturowej, zwłaszcza sposobu widzenia, mówienia i uczenia się.

fragment książki

Spotkanie w aplikacji ZOOM, Transmisja na profilach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwa Karakter na FB.

Katarzyna Babis
autorka komiksów, rysowniczka, ilustratorka, malarka, autorka książek dla dzieci, aktywistka polityczna, youtuberka.

Zofia Krawiec
krytyczka sztuki, kuratorka, instagramerka, artystka.

dr Witek Orski
fotograf, absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (2011), wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.