Czym jest płynny feminizm?
Seminarium filozoficzne

  • Czym jest płynny feminizm?

    Vija Celmins, „Bez tytułu (Ocean z krzyżem #1)”, 2005, papier, sitodruk. Dzięki uprzejmości artystki i Zuzāns Collection. [Fotografia. Morze, na którego tafli rysuje się ledwo widoczny krzyż w kształcie litery X]
  • Czym jest płynny feminizm?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do udziału w seminarium filozoficznym, które będzie formą namysłu nad problematyką wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

Obecna sytuacja powoduje, że Muzeum nie może jeszcze ugościć publiczności na wystawie, chętnie jednak przyjmiemy zaproszenie do Waszych domów. Zachęcamy do udziału w seminarium filozoficznym online. Celem każdego spotkania będzie omówienie problemu filozoficznego związanego z najbliższą wystawą oraz prezentacja koncepcji wystawy na podstawie wybranych prac.

Seminarium będzie okazją do wspólnego pogłębienia refleksji nad sztuką z perspektywy filozoficznej. Spotkanie będzie miało charakter dyskusyjny oraz otwarty na Wasze pytania czy przemyślenia. Na początku zadamy pytanie, czym jest wodny feminizm w ujęciu Astridy Neimanis, a podstawą do dalszej rozmowy będzie artykuł tejże filozofki Hydrofeminizm, czyli stawanie się ciałem wodnym (tekst zostanie udostępniony uczestnice/kowi po potwierdzeniu zapisu na seminarium). W pierwszej części spotkania prowadzący streszczą problematykę zawartą w tekście, a następnie przystąpimy do dyskusji.

Seminarium odbędzie się w kameralnej grupie za pośrednictwem wideokomunikatora Zoom (link do spotkania zostanie udostępniony po zapisaniu się na wydarzenie).
 

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Adrian Krupa, filozof zafascynowany światem sztuki współczesnej, który szuka związków między sztuką a filozofią w celu lepszego rozumienia świata i nas samych. Adrian pracuje jako przewodnik i opiekun publiczności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz jest doktorantem w zakresie filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania badawcze dotyczą fenomenologii, filozofii hermeneutycznej i estetyki.

Bernard Wnuk, student Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się sztuką polską po 1945 roku, performance i dwudziestowieczną filozofią francuską.
 

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
19:00 Wykład Fonopoetyka srebrnego roweru – dźwięk w twórczości Katalin LadikWykład Antoniego Michnika Online
,
16:00 Seminarium Jak dostrzec antropocen?Seminarium filozoficzne Online
,
19:00 Wykład O źródłach refleksji klimatycznej w polskiej sztuceWykład Magdaleny Worłowskiej Online
,
12:00 Otwarcie Otwarcie wystawy„Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
19:00 Debata Zielony Ład, wyobraźnia i technooptymizmDebata z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska Online
,
11:00 Gra muzealna Dzieci ciekawe światagra terenowa MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Warsztaty Sztuka i nauka dla klimatuzdalne warsztaty dla środowiska edukacyjnego Online
,
19:00 Wykład Więcej niż przetrwanie. Krytyczne oświecenie i przedstawianie globalnego ociepleniaWykład Joanny Bednarek Online
,