FLOW / Wiślane Mazurki / Syreny

• FLOW / Wiślane Mazurki / Syreny

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na Flow/przepływ i wiślane mazurki.

Flow/przepływ to rezydencja artystyczna na rzece Wiśle i innych miejscach przepływu organizowana przez artystki Agnieszkę Brzeżańską i Ewę Ciepielewską przy współpracy z Fundacją Razem Pamoja. Jej celem jest budowanie eksperymentalnych i demokratycznych wspólnot twórczych i ruch materii o płynnym stanie skupienia.

Zapraszając do wspólnych działań przyjaciół, artystów i społeczników, Brzeżańska i Ciepielewska pokazują różne wcielenia Wisły, jej znaczenie przyrodnicze, cywilizacyjne i artystyczne. W ramach akcji finisażowej wokół wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza” artystki wraz z zaproszonymi artystami przyjrzą się źródłu witalności jakim jest rzeka i przywrócą dawną tradycję wybrzeża Wisły jako miejsca spotkań, wspólnej zabawy i muzykowania. W ostatni dzień trwania wystawy, Syreny wyjdą z Muzeum i skierują się w stronę wody.

W niedzielę 18 czerwca odbędzie się całodzienny program nadwiślańskich działań, performansów, warsztatów tańców znad Wisły oraz zabawy, spektakle i opowieści skierowane do dzieci. O godzinie 14:00 Muzeum zaprasza chętnych na spływ w kierunku Wawra czterema tradycyjnymi wiślanymi łodziami, na których odbędą się performansy z udziałem Agnieszki Brzeżańskiej, Ewy Ciepielewskiej, Dominiki Olszowy, Marii Kozłowskiej, squirt girls (Justyny Górowskiej i Izabeli Koczanowskiej) oraz koncert muzyki improwizowanej w wykonaniu Patryka Zakrockiego i gości. Po przycumowaniu do Wawra FLOW rozpali ognisko i zaprezentuje performanse Adama Gruby i Kuby Glińskiego tuż obok jednej z najstarszych plaż dla nudystów. Następnie łodzie popłyną z nurtem, by wrócić na bulwary przy Muzeum, gdzie o 19:00 odbędzie się druga część performansów.

O program muzyczny wokół siedziby Muzeum nad Wisłą zadba fundacja Wszystkie Mazurki Świata. Na pływających wzdłuż nabrzeża barkach zabrzmią starodawne powiślaki, zawiślaki, mazurki i polki - muzyka towarzysząca dawniej weselom przeprawiającym się przez Wisłę oraz muzyka przedwojennej Warszawy - melodie, które rozbrzmiewały na brzegach Wisły albo niosły się nad wodą, śpiewane o świcie przez flisaków. Będzie to repertuar, który młodzi ludzie przejmują od najstarszego pokolenia wiejskich muzykantów i z powodzeniem grają zarówno na koncertach, jak i potańcówkach. W ciągu dnia odbędą się też przedstawienia i zabawy dla dzieci oraz warsztaty tańców wiejskich i miejskich. Kulminacją programu będzie prowadzona przez Janusza Prusinowskiego noc tańca w Amfiteatrze na bulwarach wiślanych. Zagrają Krzysztof Trebunia -Tutka + Śleboda, Kapela Niwińskich, Tęgie Chłopy, Wesoła Trójka, Heniek Małolepszy + Warszawskie Przedmieście, Janusz Prusinowski Kompania.

Zapisy na spływ łodziami należy kierować pod adres: zapisy@artmuseum.pl

Na zapisane osoby będą czekały łodzie przy klubie Barka, pod Pomnikiem Syrenki.

Liczba miejsc na łodziach jest ograniczona. Istnieje możliwość dojazdu w zakresie własnym na plażę w Wawrze. Szczegóły dojazdu w tu.

Spływ organizowany we współpracy z
Fundacja Rok Rzeki Wisły; www.rokwisly.pl
Fundacja Szerokie Wody oraz Fundacja Dom Wisły

Muzeum nad Wisłą

Targ śniadaniowy cały dzień

11:00-12:00 chi kung z Fundacją Dantian

12.00 – 16.00 - warsztaty dla dzieci przed siedzibą Muzeum nad Wisłą:
- „Kusy Janek" - teatrzyk Słuchaj Uchem
- Baśń o żywej wodzie i warsztaty ekologiczne - Studnia O (Beata Frankowska, Bart Pałyga, Joanna Miś-Skrzypczak)
15.00 – 18.00 - Warsztaty tańca na deskach, prowadzenie - Piotr i Bogumiła Zgorzelscy, zagrają - Kapela Niwińskich, Kapela Zimończyków

Bulwary Wiślane

13.00-14.00 Performanse na łodziach z udziałem Agnieszki Brzeżańskiej, Ewy Ciepielewskiej, Dominiki Olszowy, Marii Kozłowskiej, squirt girls (Justyny Górowskiej i Izabeli Koczanowskiej) oraz koncert muzyki improwizowanej w wykonaniu Patryka Zakrockiego i gości. Performanse oglądać będzie można z Bulwarów Wiślanych, na wysokości Amfiteatru.

Wisła i plaża w Wawrze

14.00-15.00 - Rejs łodzią (obowiązują zapisy: zapisy@artmuseum.pl)
15.00-17.00 - Ognisko i performanse na plaży w Wawrze
17.00-18.00 - Spływ do Muzeum nad Wisłą

Bulwary Wiślane i Amfiteatr

19:00 - cz. II performansów na łodziach, z udziałem Agnieszki Brzeżańskiej, Ewy Ciepielewskiej, Dominiki Olszowy, Marii Kozłowskiej, squirt girls (Justyny Górowskiej i Izabeli Koczanowskiej) oraz koncertu muzyki improwizowanej w wykonaniu Patryka Zakrockiego i gości. Performanse oglądać będzie można z Bulwarów Wiślanych, na wysokości Amfiteatru.

19.30 – 23.00 - Noc Tańca fundacji Wszystkie Mazurki Świata w Amfiteatrze przy Muzeum nad Wisłą. Do tańca zagrają:

Krzysztof Trebunia Tutka i kapela Śleboda
Tęgie Chłopy
Wesoła Trójka
Kapela Niwińskich
Heniek Małolepszy i Warszawskie Przedmieście
Janusz Prusinowski Kompania

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: