Dziwne
Bestiariusz Aleksandry Waliszewskiej

• Dziwne

Aleksandra Waliszewska, "Bez tytułu", dzięki uprzejmości artystki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do Muzeum nad Wisłą na wykład Ewy Opałki dotyczący twórczości Aleksandry Waliszewskiej.

Syreny, menady, mary i mity. Aleksandra Waliszewska wykorzystuje w swoich obrazach elementy sennego krajobrazu, w którym uprzywilejowaną rolę posiada mit. Jest to mit w wymiarze klasycznym przepracowany przez wyobraźnię artystki, w której pojawiają się stworzenia i toposy wywiedzione często bezpośrednio ze starożytnych mitologii. W atmosferze obrazów Waliszewskiej wyczuwalna jest menadyczna ekstaza, jest w niej również wiele zarówno z japońskich horrorów, jak i z ducha „niesamowitej słowiańszczyzny”. Wszystko to zmiksowane niemal jak w piśmie automatycznym, dla którego muzyczne tło mogłyby stanowić zarówno współczesna muzyka eksperymentalna, jak i polskiego piosenki z parkietów disco z lat 80. Dlatego również prace artystki wchodzą w intrygujący dialog z filmami - „The Capsule” Athiny Rachel Tsangari, greckiej reżyserki nowej, „dziwnej” fali, także zapośredniczającej się starożytnych mitach, jak również „Córkami dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, którego bohaterkami są ewidentnie słowiańskie syreny. Te ostatnie będą również głównymi bohaterkami wykładu, w którym wystąpi także plejada innych bestii.

Ewa Opałka

doktorantka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, w przygotowywanej pracy zajmuje się problem specyfiki kobiecego autorstwa i jego powiązaniom z doświadczeniem choroby. Kuratorka sztuki (w tym wystawy „Wanda Czełkowska. Retrospekcja” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie). Krytyczka sztuki i filmu, publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Magazynie Szum”, „Kinie”, „Obiegu”.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

12:00 Film Syrenwideo Marcelo Zammenhoffa 513 km Wisły
skwer im. Tadeusza Kahla, Warszawa
14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawieSyrena herbem twym zwodnicza MUZEUM nad Wisłą
18:00 Warsztaty Śpiew Syren - Warsztaty wokalne dla kobietBarbara Songin: „Polifoniczne pieśni litewskie” MUZEUM nad Wisłą
19:30 Spotkanie Co Kraina Grzybów?pokaz filmów i spotkanie z autorem MUZEUM nad Wisłą
21:30 Performans Cruise Capsule Collection - Tobias KasparPerformans, pokaz mody i wymianka ubrań MUZEUM nad Wisłą
13:00 Spacer HydrozagadkaSpacer urbanistyczno-architektoniczny MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Wykład Zwiąż mnieW stronę publiczności wyemancypowanej MUZEUM nad Wisłą