Druga odsłona Archiwum Tadeusza Rolke dostępna online od 23 maja!

• Druga odsłona Archiwum Tadeusza Rolke dostępna online od 23 maja!

Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowały kolejne trzy tysiące nowych fotografii Tadeusza Rolke, które zostaną dodane do otwartej od marca strony archiwum artysty.

Cały zbiór będzie można oglądać online już od 23 maja 2014 roku, w przeddzień 85. urodzin Tadeusza Rolke.

W nowej odsłonie Archiwum Rolke znalazły się m.in. młodzieńcze próby autora z lat 40., dokumentujące zniszczenia wojenne i odbudowę Warszawy, moda polska lat 50. i 60., Paryż lat 60., materiały dokumentujące współpracę z miesięcznikiem „Polska” oraz czas emigracji w Niemczech Zachodnich, pielgrzymka do Częstochowy lat 70., Kora Jackowska i Maanam oraz kolejne portrety polskich artystek i artystów, od lat 50. do współczesności.

Fotografie dostępne są w tej samej zakładce na stronie artmuseum.pl, w której upubliczniona została pierwsza część archiwum.

Urodzony w 1929 roku artysta to klasyk polskiej fotografii. Od połowy lat 50. uprawiał reportaż humanistyczny prezentowany na łamach czasopism, m.in. „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Die Zeit”, „Stern”,"Der Spiegel" i „Art” oraz dokumentował różne przejawy kultury wizualnej w Polsce i zagranicą, od sztuki przez modę po muzykę pop. Lata 70. spędził na emigracji w Niemczech Zachodnich, do Warszawy wracając w 1980 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś.

Tydzień po otwarciu, 30 maja 2014 roku w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się projekcja filmu Piotra Stasika o Tadeuszu Rolke pt. „Dziennik z podróży”. Po pokazie publiczność będzie miała okazję, by porozmawiać z Tadeuszem Rolke i reżyserem i zadać im pytania.