Droga przyjaźni w Mexico 1968 Historia pewnej utopii
wykład Grzegorza Kowalskiego

• Droga przyjaźni w Mexico 1968 Historia pewnej utopii

Grzegorz Kowalski, "Zegar słoneczny", Meksyk 1968

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład prof. Grzegorza Kowalskiego.

Wykład będzie dotyczył sympozjum rzeźbiarskiego, które towarzyszyło igrzyskom olimpijskim w Meksyku w 1968 roku, kiedy to 22 międzynarodowych artystów przygotowało rzeźby, które stanęły wzdłuż drogi łączącej miasto z wioską olimpijską. Kowalski wykonał wtedy monumentalny, złożony z kolorowych, betonowych stożków „Zegar słoneczny”, którego dokumentacja pokazywana jest – obok jego „Kompozycji manipulacyjnej” – na wystawie „Inny Trans-Alantyk”.

Profesor opowie o swoim udziale w Międzynarodowym Spotkaniu Rzeźbiarzy w Meksyku w 1968 roku i zrealizowanej tam pracy, ale też o pacyfistycznych założeniach tej międzynarodowej imprezy w kontekście politycznych napięć tamtych czasów oraz debacie na temat urbanizacji, którą zainicjował ich organizator Mathias Goeritz. Kowalski oprócz dokumentacji towarzyszącej realizacji „Zegara słonecznego” pokaże też późniejsze zdjęcia i dalsze losy tej pięknej idei.

Grzegorz Kowalski

(ur. 1942) rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, krytyk sztuki, pedagog. Studiował w pracowniach Oskara Hansena i Jerzego Jarnuszkiewicza na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Te dwie postacie odcisnęły piętno zarówno na jego praktyce artystycznej, jak i metodzie pedagogicznej. Integrował w nich Hansenowski alfabet wizualny oraz skupioną na procesualności i jednostkowym przeżyciu praktykę Jarnuszkiewcza. Prezentowana na wystawie „Inny Trans-Atlantyk” – obok dokumentacji „Zegara słonecznego - „Kompozycja manipulacyjna” to instalacja rzeźbiarską angażująca odbiorcę w plastyczną grę, dzięki której mógł on nie tylko oglądać i badać układ kompozycyjny sześciu biało-czarnych płaszczyzn, lecz także manipulować ich położeniem a tym samym kształtować nową kompozycję sytuacji pierwotnie zainicjowanej przez artystę. W 1965 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem u prof. Jarnuszkiewicza i podjął pracę pedagogiczną w ASP, którą kontynuuje do dziś.