Dojrzali Wspaniali
zapraszają na wspólne oglądanie wystaw wraz z Danielem Rycharskim i ks. Michałem Jabłońskim

  • Dojrzali Wspaniali

    Fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl „Dojrzali Wspaniali zapraszają na wspólne oglądanie wystaw”. Spotkania odbywają się na wystawie w każdy czwartek między 16:00 a 18:00.

Spotkania prowadzi opiekunka publiczności i przewodniczka Jolanta Woch oraz zaproszeni przez nią goście: kurator wystawy, krytycy sztuki piszący o pracach Daniela Rycharskiego oraz bezpośredni ich odbiorcy: sąsiedzi artysty ze wsi Kurówko.

Omawianie prac przedstawionych na wystawie trwa około godziny. Później, przy kawie i ciastkach w sali edukacyjnej, możemy wspólnie pooglądać zamieszczone w internecie wywiady z artystą, zapisy performensów i debat na tematy poruszane w jego twórczości.

Nie obowiązują zapisy. Spotkania mają formułę otwartą, dołączyć można w każdej chwili. Udział w cenie biletu (0-5 zł).

Cykl powstał we współpracy z Fundacją Zaczyn od wielu lat działającą na rzecz osób starszych.

ks. Michał Jabłoński

w 1995 roku ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, od 2008 roku proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie, czynnie działający na rzecz pojednania pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi (sekretarz warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej), biorący udział w ruchu pojednania polsko-żydowskiego i chrześcijański-żydowskiego. Członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W roku 2017 otrzymał nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka za postawę ekumeniczną i pojednania.

Daniel Rycharski

artysta, aktywista twórca rzeźb, obiektów i działań w przestrzeni publicznej, jeden z najciekawszych polskich twórców sztuk wizualnych. Absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie, doktor tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowca akademicki związany z Akademią Sztuki w Szczecinie. Laureat nagrody Kulturysta roku 2012 oraz Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne za rok 2016. Jeden z twórców nadających nowe znaczenie praktykom artystycznym dziejącym się na wsi. Związany artystycznie z Kurówkiem i regionem sierpeckim, gdzie rozwija autorskie strategie współpracy z lokalną społecznością. Realizował tutaj projekty takie jak Wiejski Street art, Galeria Kapliczka czy Wyspa. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. Co widać? Polska sztuka dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2014, Communis – renegocjacje wspólnoty, Galeria Labirynt, 2016, Into the Country, Salt Ulus, Ankara.
W Ramach festiwalu ArtBoom w 2015 roku zrealizował projekty "Pomnik chłopa" oraz "Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych". Swoją praktykę artystyczną postrzega jako rodzaj aktywizmu na rzecz osób LGBT+ oraz refleksję nad współczesną formą duchowości i religijności.

Jolanta Woch

absolwentka kierunku Ceramika w londyńskiej szkole projektowania Central Saint Martins College of Art & Design. Przez kilka lat pracowała w Victoria & Albert Museum gdzie organizowała oddolne oprowadzania w języku polskim. Interesuje się szeroko pojętą kulturą, architekturą i urbanistyką, ze szczególnym naciskiem na Warszawę. Entuzjastycznie pasjonuje się sztuką nowoczesną.

Inne wydarzenia z tego cyklu: