DIK Fagazine
Queerowanie muzeum i metoda historii mówionej

• DIK Fagazine

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie wokół najnowszego numeru „DIK Fagazine” poświęcone alternatywnym archiwom sztuki współczesnej budowanym w oparciu o politykę wyznania, intymne narracje i historię mówioną, które poprowadzi dr Magda Szcześniak i Karol Radziszewski.

Okazją do spotkania jest 12 rocznica powstania „DIK Fagazine”, którego pierwszy numer ukazał się w marcu 2005 roku. Wydawany przez Karola Radziszewskiego magazyn to pierwsze i jak dotąd jedyne pismo artystyczne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej poświęcone tematyce queer. „DIK” łączy badania archiwalne ze współczesnymi kontrybucjami artystycznymi, współpracując dotychczas m.in. z takimi artystami jak Wolfgang Tillmans, Nan Goldin, Slava Mogutin, Wilhelm Sasnal, Wojciech Bąkowski, Jaanus Samma, czy Dan Perjovschi.

Po dwuletniej przerwie, pod koniec roku 2016 ukazał się specjalny numer „Zagreb - Queering the Museum” (zaprojektowany przez Rafaelę Drazic), będący próbą krytycznego spojrzenia na kolekcję Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu poprzez serię rozmów z przedstawicielami dawnej i obecnej chorwackiej sceny artystycznej. W lutym tego roku ukazał się natomiast dwujęzyczny (angielsko-francuski) numer „Homosexualité communiste?” (redaktor gościnny: Mathieu Lericq, dizajn: Martin Falck), wydany z okazji międzynarodowej konferencji “Communist Homosexuality (1945-1989)” w Paryżu. To swego rodzaju „the best of”, na które składają się wybrane materiały z poprzednich numerów jak i kilka zupełnie nowych - wywiady, teksty, zdjęcia z prywatnych archiwów, narracje różnych pokoleń, próbujących przez intymne opowieści z czasów socjalizmu, odzyskiwać własną, queerową historię.

Nowe numery „DIKA” wprowadzają też nieheteronormatywne głosy kobiet, m.in. Nasty Rojc (chorwackiej artystki pierwszej połowy XX w. wydobytej po latach z cienia przez kuratorkę Leonidę Kovač), czy czeskiej fotografki Libuše Jarcovjákovej, a także „niewidzialnych” węgierskich lesbijek lat osiemdziesiątych.

Metoda historii mówionej jako podstawa tworzenia nowej narracji ma też swoje rozwinięcie w działaniach założonego przez Radziszewskiego w 2015 roku Queer Archives Institute (http://queerarchivesinstitute.org).

Spotkanie połączone z promocją dwóch ostatnich numerów magazynu, które będzie można nabyć na miejscu bezpośrednio od wydawcy.

Karol Radziszewski

(ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Twórca Queer Archives Institute. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, VideoBrasil w Sao Paulo, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.

dr Magda Szcześniak

(ur. 1985) kulturoznawczyni, badaczka kultury wizualnej. W kwietniu 2015 roku obroniła z wyróżnieniem doktorat "Wizualne konstruowanie tożsamości w polskiej przestrzeni publicznej po 1989 roku". Bada polską transformację po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem przemian kultury wizualnej i sfery publicznej. Zajmuje się studiami gender i queer, teorią krytyczną, historią myśli lewicowej, historią kultury polskiej XX wieku oraz sztuką współczesną. Autorka książki "Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji" (Wydawnictwo Fundacji Bęc Zmiana, Warszawa 2016). Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Kontekstach”, „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, „Kwartalniku Filmowym”, „Kulturze Współczesnej” oraz w tomach zbiorowych. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (2010/11), University of Rochester, Graduate Program in Visual and Cultural Studies) i Narodowego Centrum Nauki (grant Preludium, realizowany w latach 2013-2015). W roku 2013 uczestniczyła w szkole letniej School of Criticism and Theory na Uniwersytecie Cornell. Członkini zespołów realizujących projekty: „Kultura wizualna w Polsce: języki, pojęcia, metaobrazy”, kierowanego przez dr Iwonę Kurz (NCN, program OPUS, 2012/05/B/HS2/03985) oraz „Wytwarzanie i analiza źródeł w sztukach wykonawczych”, kierowanego przez prof. dr. hab. Leszka Kolankiewicza (NPRH, 11H 11 017080). Od maja 2015 do marca 2016 roku wspólnie z Maciejem Gdulą oraz Krzysztofem Świrkiem prowadziła cotygodniowy program "Nie wierzę politykom" w TVP Info, poświęcony ważnym i aktualnym tematom społecznym i politycznym. Członkini redakcji pisma naukowego „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (pismowidok.org). Współzałożycielka Fundacji Widok.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: