Czym jest faszyzm?

• Czym jest faszyzm?

Fot. Kuba Mozolewski
  • Czym jest faszyzm?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach cyklu oprowadzań filozoficznych po wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”. Spotkanie będzie okazją do wspólnego poszukania odpowiedzi na pytanie, czym jest faszyzm?

Wystawa „Nigdy więcej” przedstawia sztukę jako formę sprzeciwu wobec faszyzmu. Sztukę antyfaszystowską można wpisać w szerszą perspektywę namysłu filozoficznego nad przyczynami i skutkami straszliwych wydarzeń (związanych z wojną i ludobójstwem), które rozegrały się w XX wieku jako konsekwencja idei faszystowskich.

Wystawa skłania do zadania filozoficznych pytań o genezę postaw faszyzujących w społeczeństwie oraz do refleksji nad sposobami zapewnienia tego, aby faszystowski epizod w dziejach świata już nigdy więcej się nie powtórzył. Słynny XX-wieczny filozof Theodor Adorno stwierdził, że pisanie wierszy po Auschwitz jest barbarzyństwem. Tymi słowami zakwestionował on możliwość tworzenia poezji i sztuki w takiej formie, jaką znamy z historii.

Jeśli sztuka jest w ogóle możliwa, to musi być silnym głosem sprzeciwu wobec tendencji faszystowskich, których nawrót obserwujemy z wielkim niepokojem współcześnie. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się wystawie i refleksji nad sztuką antyfaszystowską w XX i XXI wieku z perspektywy filozoficznej.

Spotkania w ramach cyklu oprowadzań filozoficznych mają być okazją do poszukiwania tego, co wspólne dla sztuki i filozofii, dzieła mają prowokować do zadawania filozoficznych pytań, a teoretyczne myśli mają zostać ukonkretnione dzięki poszczególnym dziełom sztuki.

Między sztuką a filozofią nie ma ostrej granicy, dziedziny te przenikają się, obie pomagają nam lepiej rozumieć świat, innych i nas samych. Zarówno sztuka jak i filozofia zadają nam pytania, prowokując do poszukiwania odpowiedzi, jednak różnica leży w medium – sztuka posługuje się wizualnością i doświadczeniem, natomiast filozofia jest sferą pojęć i dyskursywnego języka.

Wysiłek filozofowania trafnie wyraża metafora drogi, podejmowanie myślenia jest nieprzewidywalne, czasami pewne ścieżki prowadzą nas do pięknych widoków, a czasami pewne drogi okazują się ślepe. Żywiołem filozofii jest rozmowa, dlatego postaramy się uniknąć formy wykładu, a skupimy się na dialogowaniu. Zapraszamy do wspólnej podróży, której kierunek będzie zależał również od Państwa!

Adrian Krupa, filozof zafascynowany światem sztuki współczesnej, który szuka związków między sztuką a filozofią w celu lepszego rozumienia świata i nas samych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również filozofię na KU Leuven w Belgii. Zainteresowania badawcze: fenomenologia, filozofia hermeneutyczna i estetyka.

Bernard Wnuk, student MISH UW w zakresie historii sztuki i filozofii. Pasjonat sztuki polskiej po 1945 roku oraz XX-wiecznej filozofii francuskiej.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Cykl Oprowadzania gościnnepo wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”
12:00 Warsztaty Wyżej podnieśmy flagi pokojuPo co dzieciom artyści? MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Niedzielny spacer po wystawie„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” MUZEUM nad Wisłą
16:30 Warsztaty Edukacja bez przemocyJak uczyć przez sztukę? MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Wtorek w Muzeum z wystawą„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w Muzeumz wystawą „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Punkty widzeniaOprowadzanie dyskusyjne MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Dojrzali Wspanializapraszają na wspólne oglądanie wystaw z Jolantą Woch i Pawłem Nowożyckim MUZEUM nad Wisłą
20:00 Film Uzbrojeni i niebezpiecznipokaz filmowy Mykoły Ridnyja MUZEUM nad Wisłą