Czy sztuka pomaga uchodźcom?
Oprowadzanie z audiodeskrypcją

• Czy sztuka pomaga uchodźcom?

Wilhelm Sasnal, „Europa 3”, 2010, linoryt na papierze. Dzięki uprzejmości artysty.

[Utrzymana w czerni i bieli praca to niepokojący pejzaż nadmorski. Na falach znajduje się napis: „Znaleźli ją na brzegu Morza Martwego”]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie z audiodeksrypcją i pomocami dotykowymi po wystawie w Muzeum nad Wisłą.

Za pomocą dokładnego, obrazowego opisu i materiałów dotykowych poznajemy wybrane prace na wystawie, ich temat, technikę, styl. W Muzeum sztuka nie jest traktowana wyłącznie jako przedmiot do kontemplacji. Jest punktem wyjścia do rozmowy, pomaga poznawać i zrozumieć świat, często podejmuje tematy zaangażowane społecznie.

W sytuacji wojny i migracji zastanawiamy się nad sztuką zaangażowaną i różnymi taktykami pomocy uchodźcom i uchodźczyniom przez sztukę. Co wydaje się ważniejsze: podjęcie tematu migracji i poszerzenie świadomości przemocy, refleksja nad prawami człowieka czy może atrakcyjność rynkowa dzieł sztuki, która umożliwia zyskanie realnych środków finansowych na pomoc potrzebującym?

Możliwość skorzystania z asysty wolontariuszki w drodze do Muzeum i podczas wydarzenia. Zgłoszenia na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl lub telefonicznie pod numerem 577 006 290.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Inne wydarzenia z tego cyklu: