Czy mowa nienawiści jest jadalna?
warsztaty dla dorosłych

• Czy mowa nienawiści jest jadalna?

Widok wystawy finałowej 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą, 6-19 maja 2019, materiały Fundacji APH, fot. Piotr Litwic.
  • Czy mowa nienawiści jest jadalna?

Karolina Łukowska w swojej pracy „Projekt SGP (Sama Gorzka Prawda)” zwróciła uwagę na zdjęcia ze swojego dzieciństwa, które w żaden sposób nie odzwierciedlały jej wspomnień. Bardziej niż uśmiechnięte twarze zapamiętała blokowiska i napisy na ścianach, których na tych zdjęciach zawsze brakowało.

W podrasowanych, przerobionych przez artystkę fotografiach zwraca uwagę to, co zwykle jest przez nas pomijane – sprejowane napisy, których agresywność i wulgarność wywołuje niepokój. Jesteśmy przyzwyczajeni do ignorowania tego, co nieprzyjemne, złe, niewłaściwie, tym bardziej jeśli tego typu postawy stanowią stały element naszej codzienności.

Inna artystka, Irena Zieniewicz, w swojej pracy również nawiązała do agresywnych komunikatów. Zieniewicz skupiła się na wizualizacji nagrań funkcjonujących powszechnie w internecie, nadając im nowe znaczenie – z czegoś nieprzyjemnego, co wydobywa się na zewnątrzm przeinaczyła na coś, co zazwyczaj chętnie przyjmujemy do środka, czyli na słodkie czekoladki.

Na warsztatach zastanowimy się nad problemem mowy nienawiści i zastanowimy się jakich narzędzi możemy użyć w walce z nią i jak możemy wykorzystać do tego sztukę?

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Agnieszka Szostakiewicz

historyczka sztuki, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, przewodniczka, performerka, wykładowczyni, specjalistka do spraw edukacji. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od ponad dwunastu lat związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Prowadzi wykłady na kierunku Sztuka Mediów na warszawskiej ASP oraz zajęcia na SWPS-ie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

12:30 Warsztaty Twórczy relaks dla najmłodszychwarsztaty dla dzieci MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą
17:00 Warsztaty Homeostaza - symfonia oddechowa Dobrawy Borkaływarsztaty dla dorosłych MUZEUM nad Wisłą
17:00 Spotkanie „Gramatyka kolekcjonowania”spotkanie z autorkami książki MUZEUM nad Wisłą, Bistro Paloma
19:00 Finisaż Gala finałowa18. edycji konkursu APH MUZEUM nad Wisłą
11:00 Oprowadzanie Bogna Świątkowskaoprowadza w języku polskim po wystawie MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Bogna Świątkowskaoprowadza w języku angielskim po wystawie MUZEUM nad Wisłą
22:00 Oprowadzanie Noc Muzeów 2019oprowadzania po wystawie MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wystawa Gala finałowa 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii MUZEUM nad Wisłą