Co jest trudniejsze w erze chrześcijaństwa: wskrzesić czy pochować?
Wykład i spotkanie z Jalalem Toufikiem

• Co jest trudniejsze w erze chrześcijaństwa: wskrzesić czy pochować?

Andrzej Wróblewski, "Trzy nagrobki", kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na inaugurujący cykl wydarzeń wokół wystawy „Gdyby dwa morza miały się spotkać” wykład libańskiego artysty, filmowca, pisarza i jednego z najbardziej wpływowych teoretyków Bliskiego Wschodu.

W swoim wykładzie Jalal Toufic podejmie kluczową dla wystawy koncepcję „barzakh” w ujęciu sufickiego mędrca Ibn ‘Arabiego. Dosłownie pojęcie to oznacza “przesmyk”, niewidzialną linię, która dzieli “dwa morza” o dwóch odrębnych temperaturach, stopniach zasolenia i gęstości. Natomiast Ibn ‘Arabi posługuje się tym pojęciem do “określenia czegoś, co jednocześnie dzieli i łączy dwie rzeczy”. Zatem dla Ibn ‘Arabiego „barzakh” to przestrzeń pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy tym, co cielesne i niecielesne, materialne i niematerialne, przedmiotowe i podmiotowe, pomiędzy ciałem a duszą.

Ta przestrzeń między życiem a śmiercią lub ich współistnienie stanowi jeden z głównych wątków w twórczości Jalala Toufika, który sam siebie określa jako „zmarły za życia”. Punktem wyjścia dla jego rozważań stanie się scena z filmu „Hiroszima, moja miłość” (1959) w reżyserii Alaina Resnaisa.

Jalal Toufic jest myślicielem i śmiertelnikiem. Urodził się w 1962 roku Bejrucie albo Bagdadzie, umarł za życia w 1989 roku w Evaston w stanie Illinois.

W ostatnim czasie uczestniczył w takich wydarzeniach, jak: 11. Biennale w Szardży, 9. Biennale w Szanghaju, Documenta (13), a także w wystawach “Six Lines of Flight” (w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco) oraz “A History: Art, Architecture, and Design, from the 1980s Until Today” (Centrum Pompidou). W 2011 roku był gościem programu Artists-in-Berlin. W latach 2013-2014 wraz z Antonem Vidoklem prowadził 3. edycją programu Home Workspace tworzonego przez instytucję Ashkal Alwan w Bejrucie.

Jego książki, spośród których wiele opublikowało wydawnictwo Fothcoming Books, dostępne są na stronie www.jalaltoufic.com.